Ranking Państw Upadłych

fs_map_title

Niedawno ogłoszony został coroczny ranking państw upadłych przygotowywany przez magazyn Foreign Policy oraz organizację Fund for Rice. Jak co roku prym wiodą kraje afrykańskie. W roku 2008 r. „wygrała” Somalia – „awans” z 3. miejsca. Zastąpiła na pierwszym miejscu Sudan, który „spadł” na pozycje wicelidera. Irak  z kolei „spadł” z 2 na miejsce 4.

Co do państw latynoamerykańskich:

– w raporcie za rok 2007, wśród 60 państw o najgorszych wskaźnikach bezpieczeństwa oraz gospodarczo-społeczno-politycznych znalazły się 4 kraje Ameryki Łacińskiej: Haiti (11. miejsce), Kolumbia (33.), Boliwia (59.) i Gwatemala (60.).

– w obecnym raporcie w top60 nie znalazła się Gwatemala („spadła” na 66. pozycję). Haiti „spadło” o trzy oczka na 14. miejsce, Kolumbia o cztery na 37., Boliwia natomiast poszła w górę o cztery oczka i znajduje się obecnie na 55. pozycji.

Ogólnie zatem sytuacja krajów regionu w rankingu uległa poprawie. Co ciekawe, trawiony przez wojnę z narkotykami Meksyk jest „dopiero” na 105. pozycji, za krajami takimi, jak: Gujana czy Paragwaj.

Raport uwzględnia 12. różnych wskaźników i o pozycji kraju decyduje ich zestawienie. W tym roku na przykład pojawił się Izrael (58. pozycja) ze względu m.in. na problemy z asymilacją ludności arabskiej na Zachodnim Brzegu oraz ogromne dysproporcje w poziomie życia ludności.

Interesująca lektura. Polecam.

Ps. Polska jest na 145. miejscu (na wszystkich 177) przed Grecją, w której niedawno były największe od wielu lat zamieszki i przed Francją, która ma problemy z mniejszością arabską…

0 comments on “Ranking Państw UpadłychAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *