Kryzys daje się we znaki Chavezowi

Chwilę potem jak napisałem, że rzadko w czołowych gazetach polskich znajdują się teksty o Ameryce Łacińskiej natknąłem się na nowy. Ponownie w Gazecie Wyborczej. Tym razem artykuł opisuje, do jakich kroków kryzys zmusza Hugo Chaveza.

Cena ropy, której eksport jest podstawą gospodarki wenezuelskiej spadła trzykrotnie w porównaniu z zeszłym rokiem. Inflacja w wysokości 31% jest najwyższa w całym regionie. W obliczu takich wydarzeń, Chavez wysłał wojsko do nadzorowania największych krajowych i zagranicznych producentów ryżu, który to produkt jest jedną z podstaw żywienia w Wenezueli. Powodem są oskarżenia rządu wobec producentów ryżu  o  manipulowanie cenami tego produktu i wyrządzanie szkody państwu, a tym samym jego obywatelom.

Rzecz jasna, firmy odrzucają wszelkie tego typu insynuacje, a wzrost cen ryżu tłumaczą kryzysem gospodarczym i małymi możliwościami jego produkcji. Minister ds. rolnictwa Elías Jaua stwierdził, że „jest całkowitą nieprawdą, iż w Wenezueli nie ma surowcowych zasobów ryżu”, a wojsko ma tylko gwarantować jego dostępność na rynku na prawidłowych zasadach.

Jak widać kryzys zmusza Chaveza do zdecydowanych ruchów. Jego petrodolary starczają już zaledwie na 1/3 tego, co w zeszłym roku. W miarę rozwoju kryzysu postawa Chaveza, który nie będzie już mógł szafować swoimi programami pomocowymi, a jednocześnie będzie się spotykał z coraz większą krytyką swej polityki gospodarczej może się zaostrzać…

Na koniec polecam artykuł z GW. Znaleźć można go tu.

wykop.pl wykop ten artykuł

0 comments on “Kryzys daje się we znaki ChavezowiAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *