Chávez przyjmie więźniów z Guantanamo?

Obama w swych obietnicach przedwyborczych mówił o potrzebie zamknięcia więzienia w Guantanamo, które było w ostatnich latach hańbą na demokratycznym wizerunku mocarstwa mieniącego się światowym obrońcą praw człowieka. Problem polega na znalezieniu nowego lokum dla więźniów. Owo lokum nie może znajdować się na terenie Stanów Zjednoczonych.

Dnia 10 grudnia 2008 r. portugalski minister spraw zagranicznych, Luís Amado wyraził chęć przyjęcia więźniów z Guantanamo. Zachęcił do tego samego pozostałych członków Unii Europejskiej, widząc w tym najlepszy sposób na przyspieszenie zamknięcia ośrodka więziennego w amerykańskiej bazie na Kubie. Póki co jednak nie podjęto w tej sprawie żadnych decyzji, dyskusja wciąż trwa.

Nie pojawił się w tej kwestii dotąd żaden przełom. A może jednak? Zupełnym novum była środowa wypowiedź Hugo Chaveza. Podczas wizyty w Katarze na Szczycie Państw Arabskich i Ameryki Południowej, w wywiadzie dla telewizji Al Jazeera, Chávez wyraził gotowość przyjęcia w Wenezueli dotychczasowych więźniów z Guantanamo. Stwierdził, że Waszyngton powienien zamknąć więzienie i zwrócić tereny bazy państwu kubańskiego. Dodał jednak równocześnie, że wątpi w takie rozwiązanie.

Chyba nie trzeba dodawać, że w obecnych realich takie roztrzygnięcie jest mało prawdopobne. Ze strony Chaveza jednak to dobry „chłyt matetindowy”, stawiający suwerena Wenezuelii w glorii obrońcy demokracji i praw człowieka… – śmieszne.

A jakby tak Obama jednak skorzystał z propozycji Chaveza? To dopiero byłby przełom. Raczej wątpliwe, ale gdyby w Departamencie Stanu naprawdę rozważane były nowe relacje z Caracas i resztą Ameryki Łacińskiej, mógłby być to dobry ruch Białego Domu – a zarazem odparcie ataku Hugo i wykorzystanie jego propozycji, której przyjęcia na pewno się nie spodziewa. Mogłoby to okazać się niespodziewanym szach matem w pierwszej partii rozgrywki Obama vs Chávez – oczywiście na korzyść tego pierwszego.

Prawdopodobieństwa takiego scenariusza nie trzeba jednak wyjaśniać.

0 comments on “Chávez przyjmie więźniów z Guantanamo?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *