Chávez a opozycja

Po zwycięskim referendum w lutym 2009, Hugo Chávez przystąpił do konsolidowania swojej władzy i pozbywania się przeciwników politycznych. Wygląda na to, że zamierza pozbyć się także ostatniej opozycyjnej stacji telewizyjnej, Globovisión. W czwartek policja i armia wenezuelska najechały posiadłości stacji na podstawie „anonimowego donosu”. Podejrzenia władz wzbudziły 24 samochody zaparkowane na terenie stacji. Szef policji, Wilmer Flores Trossel stwierdził, że „właściciele posiadłości będą musieli wyjaśnić, co te samochody tam robią i czemu nie są u dilera”.

Faktycznie, w tak podejrzanym przypadku bez wojska i policji nie mogło się obejść… Jak z tego ciężkiego przestępstwa tłumaczy się Guillermo Zuloaga, prezes Globovisión? Mówi, że nie ma nic do ukrycia, samochody stały na terenie stacji, gdyż jego sklep dealerski był niedawno obrabowany. Zasugerował oczywiście, że poprzez takie działania, jak ten nalot, władze chcą go zastraszyć. Nawet jeśli samochody zaparkowane na terenie stacji były przejawem jakieś „kryminalnej” działalności, użycie wojska to zdecydowanie niewspółmierna reakcja władz. Wpisuje się jednak w inne podobne akcje rządu. Ostatnio na przykład prowadzone jest śledztwo w sprawie Globovisión, gdzie zarzutem jest sianie paniki i niepewności przez stację, która oskarżyła władze o zbyt powolne działania po trzęsieniu ziemi na początku maja. Biorąc pod uwagę, iż Globovisión jest ostatnią antyrządową stacją telewizyjną takie działania władz są niebezpieczne, mogą bowiem doprowadzić wkrótce do bardziej drastycznych kroków i w efekcie zamknięcia stacji… Human Rights Watch potępiła to śledztwo jako próbę uciszenia krytyków.

Jednego nie można odmówić Chavezowi: jego działania są kompleksowe – dotyczą gospodarki (nacjonalizacja różnych gałęzi przemysłu), uderzają w  opozycję, a teraz media. Na pewno jednak nie zmierza to w dobrą stronę i nie można oprzeć się wrażeniu, iż powstaje autorytarne państwo…

2 comments on “Chávez a opozycjaAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *