Chavez a zamach stanu w Hondurasie

Polecam ciekawy artykuł w The New York Times, zatytułowany: „Zwycięzca w Hondurasie: Chavez„.

Artykuł opisuje jak na całej sytuacji zyskuje Chavez, który stał się czołowym obrońcą demokracji w regionie i najgłośniej krzyczy o przywrócenie na stanowisko swojego kolegi, Manuela Zelayi. Obecnie Chavez, Ortega i Zelaya przebywają w Nikaragui na nadzwyczajnym spotkaniu ALBA, gdzie planują jak osiągnąć swój cel.

Autorzy zwracają uwagę na scenariusz, o którym jeszcze nie pisałem – a mianowicie, że wszystko to było ukartowane przez Zelayę:

„Manuel Zelaya, sojusznik Hugo chaveza, wiedział co robi. Przesuwając granice demokracji poprzez próbę wymuszenia zmiany w konstytucji, które pozwoliłaby mu na reelekcję, zastawił pułapkę na wojsko. Armia w nią wpadła sprawiająć, iż niepopularny prezydent, który zbliżał się do końca swojej kadencji stał się międzynarodową cause célèbre.”

Po pierwsze, piszę o tym, gdyż staram się przedstawić jak najszerszy obraz wydarzeń. Po drugie, mimo że to amerykańska gazeta i można ją posądzić o uprzedzenie w stosunku do lewicowego Zelayi (który rok temu włączył Honduras do chavistowskiej ALBA), to jednak przedstawiony scenariusz jest dość prawdopodobny. Co postaram się szerzej wykazać wkrótce, kiedy będę pisał o tym, co sami Honduranie myślą i mówią o wydarzeniach z niedzieli.


1 comment on “Chavez a zamach stanu w HondurasieAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *