Honduras – update

  • Zapowiedziany przez Manuela Zelayę powrót do kraju z czwartku został przełożony na sobotę, aby uszanować ultimatum OPA. Organizacja Państw Amerykańskim dała wczoraj Tegucigalpie 72h na przywrócenie obalonego prezydenta na stanowiska. Jeśli tak się nie stanie, ma zostać zastosowany Art. 21 karty OPA i Honduras ma zostać zawieszony w prawach członka. Ps. proszę jak Zelaya się zmienił – niedawno łamał prawo i lekceważył orzeczenia sądu, a teraz zmienia decyzje, aby uszanować postanowienie OPA… Biorąc pod uwagę, że znalazł tam silne poparcie może i to nie dziwi, ale zajeżdża hipokryzją…
  • Micheletti na wieść o zapowiadanym powrocie Zelayi stwierdził:

„Jeśli wróci do kraju, stanie przed trybunałami, zostanie mu wytoczony proces i będzie musiał zmierzyć się z naszym prawem”.

W końcu!!! Brawo!!! Nasuwa się tylko pytanie: czemu zapomnieli o tym na początku?!…

  • Jak pisałem we wcześniejszych wpisach, nie podano konkretnych zapisów, na których opartą niedzielne akcje przeciw prezydentowi. Konstytucja hunduraska jest niejasna w kwestii jak odsuwać od władzy prezydenta, który łamie prawo. Powołując się na decyzję Sądu Najwyższego – popartą już po fakcie przez parlament – Tegucigalpa stoi na stanowisku, że pozbawienie prezydenta stanowiska i wygnanie z kraju było legalne. Wątpliwości jest tutaj dużo. Jest natomiast artykuł w konstytucji w świetle którego działania z niedzieli były nielegalne. Oto Art. 81 ustawy zasadniczej Hondurasu:

„Toda persona tiene derecho a circular libremente, salir, entrar y permanecer en el territorio nacional”.

– Każdy ma prawo do dowolnego przemieszczania się, opuszczania, wkraczania i przebywania na terytorium kraju.

A art. 102 mówi:

„Ningún hondureño podrá ser expatriado ni entregado por las autoridades a un Estado extranjero„.

– Żaden Honduranin nie może zostać przez władze wygnany, ani przekazany  innemu państwu.

Zelayę tych praw pozbawiono.


0 comments on “Honduras – updateAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *