Honduras – walka dwóch obozów trwa

Z dwóch blogów:

1. jednego wyraźnie przeciwnego obecnym władzom i popierającego powrót Zelayi (bo ogólnie lewicowego):

bonil-honduras

2. drugiego popierającego obalenie prezydenta (bo pisanego przez Amerykankę zamieszkałą w Hondurasie?):

honduras-si-zelaya-no

Walka dwóch przeciwnych sobie obozów trwa dalej, przy czym cisi początkowo zwolennicy Zelayi uaktywnili się nieco bardziej. Niemniej i tak wydaje się, że jego przeciwnicy stanowią większość w Hondurasie.

2 comments on “Honduras – walka dwóch obozów trwaAdd yours →

 1. Witam
  Jeśli chodzi o sytuacje w Hondurasie,to nie rozumiem podstawy USA,które chcą powrotu Zelayi do władzy,przypomina mi to sytuacje w Wenezueli z 2002 roku,kiedy to Chavez został odsunięty od władzy na 2 dni,a teraz chce rządzić wiecznie,to samo będzie z Zelayą,jak wróci z liberała stanie się dyktatorem.

 2. Witam.
  odnośnie USA:
  1. nie tyle chcą jego powrotu, co po prostu muszą potępić jego obalenie, jak każde demokratyczne państwo musi potępić obalenie legalnego, demokratycznie wybranego prezydenta. mogą Zelayi nie lubić, ale nie mają wyjścia. to samo można powiedzieć o Kolumbii Uribe, czy Meksyku Calderona, które też potępiły obalenie „średnio” przychylnego im przecież prezydenta.
  2. poza tym nowa administracja chce odmienić wizerunek USA w regionie i ocieplić relacje z krajami regionu; poparcie nowych władz, kiedy cała półkula zgodnie potępia te wydarzenia, kiedy to samo robią OPA i ONZ byłoby samobójstwem i uniemożliwiłoby osiągnięcie tego celu.
  3. biorąc pod uwagę historię zaangażowania Waszyngtonu w zamachy stanu w regionie poparcie tego, co miało miejsce w Hondurasie wywołałoby naturalne skojarzenia i oskarżenia o kolejne interwencje w krajach regionu; nawet teraz ze względu na swą łagodną postawę względem nowych władz w Tegucigalpie Biały Dom jest oskarżany o zaplanowanie całej tej sytuacji celem obalenia lewicowego i wrogiego USA Zelayi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *