Ameryka Łacińska – aktualności

Ostatnio skupiłem się na kryzysie w Hondurasie. Co innego ważnego i ciekawego działo się na zachodniej półkuli?

1. W Argentynie Kirchnerowie ponieśli klęskę. Najpierw Nestor Kirchner (2003-2007), a później jego żona Kristina (od 2007) rządzili Argentyną mając silną pozycję w parlamencie. Kolejne wybory parlamentarne miały się odbyć w październiku 2009 r., z powodu kryzysu gospodarczego obawiali się jednak, że ich partia tracąca ostatnio w sondażach, do października straci jeszcze bardziej. Przenieśli więc wybory na koniec czerwca b.r. i … ponieśli klęskę. Nie tylko stracili większość w obydwóch izbach, ale przegrali nawet w swoich najsilniejszych dotąd okręgach. Do porażki Kirchnerów przyczyniła się … epidemia grypy A H1N1 w Argentynie, która zbiera tam największe na świecie żniwo. Mimo zaleceń minister zdrowia o odwołaniu wyborów, jako idealnej sytuacji do rozwoju epidemii rząd nie zmienił zdania. Argentyńczycy okazali się mądrzejsi i nie poszli do urn.

W efekcie porażki wyborczej z 28 czerwca Kristina Kirchner wymieniła niemal połowę osób w swym rządzie. Ci najbardziej krytykowani przez opozycję jednak zostali, co zapowiada rozwój napięć na linii rząd – parlament w Argentynie.

O porażce Kirchnerów ciekawie pisze boz – polecam.

2. Rosną napięcia na linii Kolumbia – Ekwador. A wszystko zaczęło się w marcu 2008 r., kiedy wojska kolumbijskie zaatakowały obóz FARC, który znajdował się na terytorium Ekwadoru doprowadzając do kryzysu w relacjach obydwóch krajów. Dnia 29 czerwca 2009 r. sędzia ekwadorski wydał nakaz aresztowania Jose Manuela Santosa, byłego kolumbijskiego ministra obrony i potencjalnego kandydata na fotel prezydenta w zbliżających się tan wyborach, za jego udział w zaplanowaniu owej akcji. Rząd w Quito wspiera oskarżenia i skierował sprawę do Interpolu. Rząd w Bogocie natomiast wspiera swojego byłego ministra i zapowiada, że będzie go bronił.

3. W Peru znów protestuje Indianie. Po pamiętnych i krwawych wydarzeniach z początku czerwca, których efektem była m.in. zapowiedziana rezygnacja premiera miał dziś miejsce drugi (z trzech zapowiadanych) dni strajku Indian i związków zawodowych. Protestanci domagają się rezygnacji prezydenta Garcii, ten zaś autoryzował siły zbrojne do wsparcia policji. Pierwszy dzień protestu minął na szczęści bez wydarzeń, jak te z 5 czerwca w Bagui, niemniej nie obyło się bez aktów przemocy: oprócz blokad dróg i manifestacji, miało miejsce palenie opon, rzucanie kamieniami etc. Miejmy nadzieję, że na tym się skończy…

4. W Meksyku PRI ogłasza powrót. Przypomnijmy, w 2000 r. PRI, Partia Rewolucyjno-Instytucjonalna po ponad 70 latach sprawowania rządów w Meksyku wraz z wyborem na prezydenta kraju Vincente Foxa, kandydata z ramienia PAN (Partii Akcji Narodowej) utraciła władzę. Teraz ogłasza swój powrót celując w wybory prezydenckie w 2012 r.


2 comments on “Ameryka Łacińska – aktualnościAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *