Honduras – update 5

Jak rozwija się sytuacja w Hondurasie?

  • Micheletti rozmawiał z Hillary Clinton (która wcześniej wezwała go do przywrócenie Manuela Zelayi na urząd grożąc „konsekwencjami”), lecz nie zmienił stanowiska – chce pozostać prezydentem do czasu aż urząd ten obejmie nowa osoba, wybrana w listopadowych wyborach (czyli do stycznia 2010).
  • Minęły wczoraj 72h, o które dla kontynuowania negocjacji poprosił Oscar Arias.
  • W ekipie Michelettiego pojawiają się spory. We wtorek, szef jego ekipy negocjacyjnej próbował przeforsować nową wersję porozumienia (wg którego Zelaya miał wrócić na urząd prezydenta, nie mógłby przeprowadzić referendum, a wybory zostały przełożone o miesiąc wcześniej), ale propozycja ta spotkała się z krytyką rządu i Sądu Najwyższego.
  • Micheletti dał we wtorek dyplomatom wenezuelskich 72h na opuszczenie Hondurasu, a Caracas nie uznaje decyzji „uzurpatorskiego rządu”.
  • Zelaya mówi, że w piątek (jutro) poprzez Nikaraguę przybędzie do Hondurasu.
  • Presja zewnętrzna na władze de facto w Tegucigalpie rośnie. Wczoraj, The Observatory for the Protection of Human Rights Defenders stwierdziło, że łamią one prawa człowieka (doprowadzając od śmierci przynajmniej 3 osób) oraz wzbudzają ksenofobię i nienawiść wobec imigrantów z Nikaragui.

Do pokojowego rozwiązania konfliktu zatem daleko. Pytanie czy Zelaya tym razem zrealizuje swoje pogróżki i co się wówczas stanie? Czy tak, jak już kilkukrotnie dotąd zostanie od tego odwiedziony kolejną propozycją rozmów. Przekonamy się jutro.

Add to Google


0 comments on “Honduras – update 5Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *