Zelaya – tam i z powrotem

Robi się naprawdę dziwnie…

Zelaya po przebywaniu jakiś czas pod granicą nikaraguańsko-honduraską zdecydował się na przekroczenie granicy. Wszedł na niecałe 100 m w głąb terytorium Hondurasu, a wojsko honduraskie się cofnęło. Zelaya następnie skontaktował się telefonicznie z dowódcą wojsk honduraskich, ten jednak nie ustąpił obalonemu prezydentowi. Przez jakiś czas Zelaya pozostawał w miejscu (jedne źródła mówią o 30 minutach, inne o kilku godzinach) po czym… wrócił do Nikaragui.

Po wszystkim, (jak podaje AP) Zelaya w wywiadzie udzielonym telewizji Telesur stwierdził:

„Nie boję się, ale nie jestem też szalony. Może dojść do przemocy, a ja nie chcę być tego powodem”.

No cóż, nawet jeśli naprawdę kierował się takimi szlachetnymi pobudkami, jego pozycja na pewno się nie wzmocni. Już dwa razy zapowiadał powrót do kraju i dwa razy tego nie uczynił. Zapowiedziami tymi prawdopodobnie chciał wywrzeć presję na rządzie Michelettiego i zapewnić sobie lepszą pozycję w negocjacjach. Władze (de facto) w Tegucigalpie jednak się nie ugięły. Wydaje się również, iż Zelaya liczył na to, że w obliczu jego bezpośredniej obecności armia złoży broń i umożliwi mu powrót do kraju (a może nawet stanie po jego stronie?). Tak się jednak nie stało. Powrót do Nikaragui świadczy o tym, że Zelaya nie miał konkretnego planu działań – czekał i liczył na pomyślny rozwój wydarzeń.

Co teraz? Być może znowu negocjacje. Zelaya stwierdził (ten sam artykuł AP), że znowu może usiąść do stołu negocjacyjnego, gdyż „najlepszą rzeczą jest osiągnięcie porozumienia, które szanuje wolę obywateli„. Jeśli kolejne negocjacje będą miały miejsce, i jeśli nic się nie zmieni (np. postawa USA), pozycja obalonego prezydenta nie będzie lepsza więc chciałoby się zapytać: po co te negocjacje?

UPDATE:

Poniżej kilkuminutowy filmik relacjonujący przekraczanie granicy przez Manuela Zelayę:

Add to Google


2 comments on “Zelaya – tam i z powrotemAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *