FARC i dowody

Najpierw głośno się zrobiło, kiedy światło dzienne ujrzała taśma, z której wynika, iż FARC sponsorował kampanię prezydencką Rafaela Correi w 2006 r. (niekoniecznie za jego wiedzą). Sam zainteresowany nie przyznał się do jakichkolwiek powiązań z partyzantką kolumbijską. Przywódcy FARCu również twierdzą, iż nie sponsorowali kampanii Correi i taśma z nagraniem to fotomontaż autorstwa Bogoty i Waszyngtonu.

Niedługo po wypłynięciu dowodów na powiązania FARCu z Ekwadorem władze Kolumbijskie upubliczniły dowody na … powiązania FARCu z Wenezuelą. Otóż broń przejęta na partyzantach okazała się być bronią, którą szwedzkie zakłady zbrojeniowe sprzedały Caracas. Jakim sposobem znalazła się w posiadaniu FARCu? Brak jasnej odpowiedzi na to pytanie spowodował oskarżenia Bogoty wysuwane pod adresem Hugo Chaveza o sponsorowanie przezeń kolumbijskiej partyzantki. Szwedzki rząd i firma zbrojeniowa prowadzą dochodzenie w sprawie, jak ich broń sprzedana Wenezueli znalazła się w rękach partyzantów. Chavez kategorycznie odrzucił wszystkie oskarżenia, następnie odwołał swojego ambasadora z Bogoty, Gustavo Marqueza i zamroził bilateralne stosunki dyplomatyczne i handlowe. OPA wyraziła zaniepokojenie takim rozwojem sytuacji i nadzieję, iż Chavez odwoła swą decyzję.

Kwestia dostarczania przez Wenezuelę broni partyzantce kolumbijskiej nie jest nowa. Niedawno, gazeta „Semana” donosiła o powiązaniach z tą sprawą dwóch wysokich dowódców wojskowych z otoczenia Hugo Chaveza. Niezależnie od prawdziwości owych stwierdzeń pozostaje pytanie o skalę korupcji w Wenezueli? Kto wiedział o sprzedaży/przemycie broni do FARCu? Czy były to działania autoryzowane przez samego Chaveza?

Add to Google


0 comments on “FARC i dowodyAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *