Honduras – Sąd Najwyższy o planie Ariasa

W końcu… po długim oczekiwaniu doczekaliśmy sie decyzji Sądu Najwyższego Hondurasu odnośnie planu porozumienia przedstawionego przez Oscara Ariasa – w tym ewentualnego przywrócenia Manuela Zelayi na stanowisko. Obyło się bez niespodzianki – sąd potwierdził, że Micheletti jest konstytucyjną głową państwa i odrzucił propozycje Ariasa, także tą mówiącą o amnestii dla Zelayi. Powtórzył również, że jeśli obalony prezydent wróci do kraju, stanie przed sądem i zostaną mu przedstawione zarzuty, m.in. nadużycia władzy i zdrady stanu.

Jest to zdecydowany głos poparcia dla rządu Michelettiego, wzmacniający nieco jego pozycję tuż przed zapowiedzianą wizytą ministrów spraw zagranicznych kilku krajów OPA. Czy coś wyniknie z tej wizyty? Wątpliwe. Będzie ona raczej służyć uspokojeniu sumienia oraz sprawianiu wrażenia, że organizacja próbuje coś robić. W rzeczywistości ani OPA, ani żaden inny aktor regionu nie podejmuje działań w celu zakończenia kryzysu w Hondurasie. USA – zmieniają swą politykę wobec regionu, mówią o potrzebie działań multilateralnych, ale same wstrzymują się od jakichkolwiek znaczących restrykcji względem władz w Tegucigalpie. Brazylia – zamiast próbować udowodnić, że nie tylko jest mocarstwem regionalnym, ale i ma większe ambicje, siedzi sobie cichutko. Jak dziecko na lekcji, zaklinające w duchu, aby nie zostać wywołane do tablicy. Nawet Chavez poza słowami nie ma nic do zaoferowania swemu koledze, Zelayi. Wszytkich ogarnęła niemoc.  

Add to Google


4 comments on “Honduras – Sąd Najwyższy o planie AriasaAdd yours →

  1. No nie, nie mogę, a tutaj nawołuje Pan do napaści na ten nieszczęsny Honduras!!!??! No brak słów po prostu!

  2. :) a Pan dalej brnie w ślepy zaułek… kiedy i jak konkretnie nawoływałem do napaści? Inna sprawa – że Sąd Najwyższy jest przeciwko Zelayi to już wiemy nie od dziś, więc nie rozumiem skąd u Pana takie zdziwienie…

  3. hmm… pomyślmy… :)
    Otóż krytykuje Pan społeczność międzynarodową, za to, że w sprawie Hondurasu nic nie robi.
    Z tego co wiem to wywalili ich OPA, zawiesili programy pomocy, np. Hiszpania wywaliła z Madrytu ambasadora, Stany wstrzymały wydawanie wiz dla obywateli Hondurasu, dyplomacje innych krajów nazywają rząd tymczasowy „bandą ulicznych zbirów” czy „gangsterami”, Chavez z tego co mi się gdzieś obiło o uszy wstrzymał dostawy ropy i wiele wiele innych akcji.
    No przykro mi, ale pozostaje już chyba tylko pokojowa interwencja, oczywiście wszystko dla dobra nieszczęsnego narodu :)

  4. Jeśli tylko takie wnioski umie Pan wysnuć, nic na to nie poradzę… Proszę mi jednak nie przypisywać słów i pomysłów, które nie należą do mnie. To, co Pan wnioskuje nie znaczy, że tak jest. Warto czasem otworzyć swój umysł i zastanowić się trochę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *