„Raport z pewnego porwania”

Po krótkich wakacjach wracam do Ameryki Łacińskiej…

Pozostając jeszcze w klimacie lekko wakacyjnym wspomnę o książce, jaką miałem okazję ostatnio przeczytać. Jak pisze sam autor, Gabriel Garcia Marquez, „Raport z pewnego porwania” różni się od jego innych książek. Przypomina bardziej reportaż, bo i opiera się na faktach. Opisuje serię porwań dokonanych przez Pablo Escobara na początku lat 90. XX w. i jego walce z władzami kolumbijskimi – aż do momentu jego poddania się i osadzenia w więzieniu. Opiera się na świadectwach, zapiskach i opisach samych ofiar porwania. W doskonały sposób przedstawia kulisy zagmatwanej sytuacji w Kolumbii z początków ubiegłej dekady, wszechwładzy Escobara u szczytu jego potęgi i trudności z jakimi borykał się ówczesny rząd w walce z jego kartelem.

Książkę polecam wszystkim interesującym się Kolumbią i ogólnie narkohandlem. Zastrzegam, że opisuje koncentruje się tylko na relacjach rząd – Escobar i losie porwanych, a pomija innych aktorów życia publicznego w Kolumbii (FARC, ELN etc.). Poza wspomnianymi już zaletami związanymi z historią Kolumbii z książki możemy dowiedzieć się jak wygląda życie porwanych: jak żyją, co myślą, czego się boją. Choć często słyszymy o porwaniach, o zakładnikach, rzadko tak naprawdę mamy pojęcie jak wygląda życie zakładników, którzy przez kilka miesięcy są przetrzymywani wbrew ich woli, w ciężkich warunkach, w ciągłym strachu – poznać można jak zmienia się ich życie.

Jednym słowem – polecam.

Add to Google


5 comments on “„Raport z pewnego porwania”Add yours →

 1. Hola,
  czytam Twoj blog z duzym zainteresowniem. W zasadzie jeden z dwoch o ameryce lacinskiej, warty odwiedzania, gdy sie chce zdobyc jakies informacje, co sie tu/tam dzieje.
  Obecnie polecasz ksiazke „Raport z pewnego porwania”.
  Sam szukam jakis ciekwaych publikacji wydanych w Polsce, ktore przedstawialby by historie i zycie na tym kontynencie (w zasadzie cala america latina).
  Troche ich czytalem, ale wiekszosc z nich pisana byla wiele lat temu, wiec i czyta sie ciezko (bardzo lewicowe).
  moze cos bys polecil wartego przekartkowania?
  pozdrawiam, Antek

 2. Hola,
  czytam twojego bloga z duzym zainteresowaniem.
  jest to jeden z dwoch blogow, na ktory zagladam, dotyczacy ameryki lacinskiej.
  w tej notce piszesz i polecasz ksiazke „raport z pewnego porwnia”.
  a czy moglbys cos polecic o ameryce lacinskiej (historia, zycie, kultura, reportaze), co by sie dalo przeczytac?
  saludos, Antek

 3. Hey. Więc przede wszystkim polecam książkę Domosławskiego „Gorączka latynoamerykańska” – naprawdę ciekawie napisana, pełna wywiadów, miniatur; utrzymana w stylu reportażu; otwiera oczy, pokazuje problemy z zaskakujących perspektyw, o których czasem nie mamy pojęcia – świetna. Z historii i polityki regionu polecam „Ameryka Łacińska we współczesnym świecie” (i „Polityka zagraniczna państw Ameryki Łacińskiej”) pod red. M. F. Gawryckiego – utrzymane w stylu podręcznikowym, ale źródło cennej wiedzy. Co do kultury, to jest mnóstwo książek znanych autorów: I. Allende, V. Llosa, G. Marquez, Cortazar – książki obyczajowe, ale pięknie opisują historię i kulturę. Polecam też filmy – jeśli będziesz zainteresowany, daj znać, to kilka tytułów podeślę.

  Pozdr
  Marcin

 4. jestem zainteresowany.
  moj email znajdziesz na moim blogu :)
  bylbym rowniez zainteresowany ebookami pozycji, ktore wymieniles.
  moze masz takowe? :)
  niestety dostep do polskiej ksiegarni, mam bardzo ograniczony.
  saludos, Antek

 5. Witam.
  1. nie posiadam ebooków tych książek; musiałbyś poszukać w sieci;
  2. z filmów polecam przede wszystkim znakomity film Costy-Gavrasa „Desaparecido” (Missing); ponadto „Death and the Maiden”, „Dom Dusz”, oczywiście „Miasto Boga”, „Elitarni”, „La Zona”, „Dzienniki Motocyklowe”, ten nowy film o Guevarze – „Che. Rewolucja” – w sumie też (film dobry, Guevara wyidealizowany); „La Teta Asustada”; „Carandiru”;

  Na szybko tyle. Jak sobie coś przypomnę, będę uzupełniał listę.
  Pozdr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *