Chavez w Rosji

Wenezuela i Rosja w ostatnich latach znacznie zbliżyły się do siebie. Przywódcy obydwóch krajów wielokrotnie spotykali się ze sobą więc niedawna wizyta Chaveza w Rosji niczym nowym nie jest. Podczas spotkań prezydenta Wenezueli z władzamia Rosji podpisano serię porozumień o kooperacji energetycznej, militarnej, finansowej, politycznej. Caracas mówi o kolejnym kroku symbolizującym strategiczne przymierzę rosyjsko-wenezuelskie.

Jedną z najważniejszych płaszczyzn wzajemnej współpracy była sprzedaż rosyjskiej broni armii wenezuelskiej. Podczas tej wizyty nie podpisano żadnych nowych umów handlowych w tym zakresie, gdyż po prostu nie było to przewidziane, o czym już wcześniej mówili urzędnicy rosyjscy. Podpisano natomiast ogólne deklaracje o kooperacji militarnej.

Spotkanie Chaveza z Miedwiediewem zaowocowało natomiast uznaniem przez Wenezuelę niepodległości Abchazji i Osetii Południowej. I tu uwaga. Niepodległość tych dwóch podmiotów oprócz Rosji uznały dotąd tylko dwa kraje na świecie, przy czym żaden z nich nie jest byłą republika radziecką. Jednym z nich jest oczywiście Wenezuela, a drugim… Nikaragua. Ciekawe, że akurat te dwa kraje, tylko te dwa kraje ze wszystkich na świecie zdecydowały się na taki krok. Niewątpliwie jest to gest w stosunku do Rosji i ma na celu pogłębianie bliskich relacji. I Caracas i Managua w ten sposób same się dystansują od społeczności międzynarodowej i budują swój negatywny wizerunek. Dają również sygnał, że dla uzyskania poparcia tak silnego sojusznika, jak Rosja, gotowe są na tego typu posunięcia, lekceważąc jakiekolwiek standardy… Gdyby to Waszyngton zachował się względem jakiegoś kraju latynoamerykańskiego tak, jak Rosja wobec Gruzji; gdyby Biały Dom w ten sposób dążył do odzyskania swej strefy wpływów w regionie, Chavez i Ortega byliby pierwszymi piętnującymi Stany Zjednoczone za imperialistyczne zapędy.

Ps. A teraz Chavez jest w Hiszpanii, gdzie będzie rozmawiał z przywódcami tego kraju „jak równy z równym” porzucając pryzmat „kolonistyczny” wzajemnych relacji….

Add to Google


4 comments on “Chavez w RosjiAdd yours →

  1. Robisz kawał dobrej roboty .Moje serdeczne gratulacje i chylę przez panem czoła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *