Wenezuela i Rosja – zacieśnianie relacji

Wizyta Chaveza w Moskwie przyniosła (jednak) wymierne rezultaty na dwóch najważniejszych płaszczyznach wzajemnej współpracy obydwóch krajów.

Po pierwsze, chodzi o zakup rosyjskiej broni. Moskwa udzieliła Caracas kredytu wysokości 2,2 miliardów USD na zakup broni (rosyjskiej oczywiście). Na co pieniądze te chce przeznaczyć Chavez? Na 92 czołgi T-72 oraz niesprecyzowaną ilość wyrzutni rakietowych ziemia-powietrze typu Smerch o kalibrze 300 mm i zasięgu do 70 km.

Po drugie, chodzi o wydobycie wenezuelskiej ropy w tzw. pasie orinoko, w bloku Junin 6 (szacowany na 10 miliardów baryłek). Wczoraj ogłoszono, że we wspólnym projekcie rosyjskie przedsiębiorstwa (Rosnieft, Gazprom, Łukoil, TNK-BP i Surgutnieftiegaz) mają mieć 40% udziałów, a wenezuelska PDVSA 60%.  Utworzone w ten sposób konsorcjum NPC ma działać 25 lat i wydobywać przez ten okres ok. 400 000 baryłek dziennie.

Co do uzbrajania się Wenezueli – ma to być oczywiście odpowiedź na porozumienie Waszyngtonu i Bogoty odnośnie korzystania przez USA z kolumbijskich baz wojskowych. Chavez zapewnia, że kupowana od Rosji broń ma na celu jedynie wzmocnienie granic Wenezueli, aby odstraszyć ewentualnych agresorów. Faktem jest jednak, że prowadzi to do wzrostu napięć w regionie i miejmy nadzieję, iż nie przerodzi się to w mały wyścig zbrojeń.

Add to Google


1 comment on “Wenezuela i Rosja – zacieśnianie relacjiAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *