Zelaya w kraju

A więc jednak – potwierdziły się informacje, iż obalony prezydent Hondurasu wrócił do kraju. Przybył do Hondurasu z Salwadoru, po kryjomu w nocy z niedzieli na poniedziałek. Czemu po kryjomu? Kto pamięta próbę powrotu Zelayi z początku lipca, nie potrzebuje wyjaśnień. Obecnie obalony prezydent skrywa się w ambasadzie brazylijskiej, aby uniknąć aresztowania. Przed budynkiem zbierają się tłumy zwolenników Zelayi. Władze w Tegucigalpie poprosiły Brazylię o wydanie Zelayi, ta jednak oczywiście tego nie zrobiła. Rząd Luli odpowiada, że nie wiedział nic o planach Zelayi i wyraża nadzieję, iż jego powrót do kraju przyspieszy rozwiązanie kryzysu.

Pojawiają się dwa pytania:

1. czemu Zelaya się ukrywa? skoro jest niewinny, to może nie powinien się bać aresztowania, aby w ten sposób udowodnić swą niewinność? po pierwsze, postępowanie rządu Michelettiego pozwala wątpić w uczciwość ewentualnego procesu; po drugie, faktem jest, że Zelaya złamał prawo i mógłby zostać skazany; jego obalenie jednak było dużo bardziej negatywnym wydarzeniem – a poprzez ewentualne skazanie usankcjonowałoby obecne władze, a tym samym zamach stanu; po trzecie wreszcie – chodzi o zbliżające się (zaplanowane na koniec listopada); samo pojawienie się Zelayi w kraju wydaje się być tym właśnie spowodowane; widzi on, że nic w jego sprawie się w zasadzie nie zmienia, a do wyborów coraz bliżej; jego obecność w kraju ma na celu „jakiś” pozytywny rozwój wydarzeń w kontekście wyborów – a przynajmniej mobilizację jego zwolenników; jeśliby teraz został aresztowany, rząd Michelettiego postarałby się, aby do wyborów nic się nie wydarzyło – a na pewno nie ruszyłby proces, który byłby centralnym wydarzeniem dla całego narodu i mógł przechylić szalę wyborów na „złą” stronę.

2. jak na powrót Zelayi reagują obecne władze w Tegucigalpie? Micheletti stwierdził, że nic to nie zmienia. Czemu zaprzeczał wiadomościom o jego powrocie? Bo były niepotwierdzone. Co obecność Zelayi w kraju wnosi do ewentualnych rozmów? Nic. Został legalnie oddalonu od władzy, powinien dobrowolnie poddać się wymiarowi sprawiedliwości i zostać osądzonym za popełnione przestępstwa. Ciekawe…

Pytanie jeszcze jedno pozostaje – jak dalej potoczą się wydarzenia? Zelaya podda się władzom? Wątpliwe. Jak jego obecność w kraju wpłynie na możliwość porozumienia? Jak na zaplanowane wybory? Czy zmobilizuje to do większej aktywności jego zwolenników? Jak odpowiedzą na to władze – dalszymi represjami?

Add to Google


2 comments on “Zelaya w krajuAdd yours →

  1. Hmm… jest lewacki – fakt; szują też, ale dla mnie gorsze od jego postępowania jest to, co zrobili jego przeciwnicy. Powinien zostać przywrócony do władzy – i wówczas ewentualnie osądzony.

    Ps. skąd zainteresowanie ligą argentyńską akurat? reprezentacaja słabo pod wodzą diego:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *