Honduras – update 8

  • Wprowadzenie przez rząd Michelettiego dekretów zawieszających podstawowe prawa spotkało się potępieniem społeczności międzynarodowej. Skrytowali ten ruch: sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon, Human Rights Watch, NGOs and Faith Based Organizations, Departament Stanu USA.
  • Honduraski parlament zapowiedział, że nie zatwierdzi wspomianych dekretów (czego wymaga prawo, aby stały sie efektywne).
  • Micheletti odpowiedział na to zmianą swego stanowiska – stwierdził, że spotka się z Sądem Najwyższym, aby jak najszyciej odwołać dekret. Według prawa Hondurasu jednak skoro to prezydent wprowadził dekret, to również on może go odwołać… Wygląda zatem na to, że Micheletti znów prowadzi grę na zwłokę oraz próbuje wciągnąć do gry inne podmioty w państwie – czyniąc je niejako współodpowiedzialnym za zaistniałą sytuację.
  • Micheletti próbuje naprawić nadszarpnięte relacje z Brazylią i z OPA. Nie wpuszczoną wcześniej do Hondurasu delegację OPA teraz zaprasza do kraju. Władze organizacji potwierdziły, iż w piątek jej delegacja przybędzie do Hondurasu, w przyszłym tygodniu zaś ma wybrać się tam również jej sekretarz generalny, Jose Manuel Insulza. Podobnie, zaplanowany jest przyjazd do Tegucigalpy delegacji brazylijskiej.
  • Przebywający w brazyliskiej ambasadzie w Hondurasie Manuel Zelaya poprzez telefon komórkowy zaapelował do Zgromadzenia Ogólnego ONZ o pomoc w przywróceniu legalnych władz kraju. Organizacja zgodnie potępiła łamanie praw człowieka w Hondurasie, jakie ma tam miejsce od wybuchu kryzysu i zamówiła szczegółowy raport na ten temat.
  • Działając na mocy dekretów prezydenckich (które mimo deklaracji Michelettiego nie zostały wycofane) honduraska policja wyrzuciła zwolenników Zelayi z budynków rządów, które ci okupowali od 3 m-cy w ptoteśco przeciw obaleniu prezydenta.
  • Radio Globo, zamknięte na mocy wspomnianych dekretów, rozpoczęło nadawanie przez Internet.
  • Do Hondurasu wysłana została delegacja amerykańska.

Add to Google


0 comments on “Honduras – update 8Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *