Ekwador – Correa vs Indianie

W Ekwadorze doszło do starć Indian z policją, w których zginął jeden z manifestantów, a 9 Indian i 40 policjantów zostało rannych.

Grupy rdzennej ludności Ekwadoru, zgrupowane w konfederacji CONFENIAE (La Confederación de las Nacionalidades Indígenas de la Amazonia Ecuatoriana) w maju 2008 r. przeszli na stronę opozycji. Poróżnili się z rządem Rafaela Correi o kwestię praw Indian, politykę przemysłu wydobywczego na ich terenach i prywatyzację zasobów wody. W poniedziałek Indianie Shuar zorganizowali blokadę na drodze (z paleniem opon włącznie) i domagali się przybycia prezydenta na rozmowy o zapalnych kwestiach. Correa odpowiedział, że jest gotów do rozmów pod warunkiem, że Indianie usuną blokadę.

Obydwie strony oskarżają się wzajmnie o sprowokowanie przemocy. Policja próbując usunąc manifestantów użyła gazu łzawiącego. Władze donoszą, że Indianie odpowiedzieli strzałami. CONFENAIE twierdzi, że to służby bezpieczeństwa zaatakowały protestantów. Jest prowadzone dochodzenie w celu ustalenia winnych. Indianie po wydarzeniach z poniedziałku mobilizują swe szeregi i wzmacniają protest. Jednocześnie apelują do ONZ oraz OPA o interwencję i obronę ich praw, jak również domagają się przybycia Rafaela Correi na rozmowy.

Ekwador to kolejny kraj andyjski, gdzie Indianie w ostatnim czasie protestują w obronie swych praw do ziemi i przeciw eksploatacji przynależnych im terenów. W Peru w czerwcu doszło do starć Indian z policją, w czasie których zginęło kilkadziesiąt osób.

Ciekawe czy te starcia z Indianami pogorszą notowania Correi – i na płaszczyźnie wewnątrzkrajowej, i w relacjach z krajami ościennymi… To właśnie prawa rdzennej ludności są przecież jednym z ważniejszych postulatów lewicowych rządów w regionie – zwłaszcza w Boliwii Evo Moralesa. Ten rozbrat prezydenta z Indianami wskazuje, że nie zawsze postulaty rdzennej ludności są najważniejsze…

Add to Google


0 comments on “Ekwador – Correa vs IndianieAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *