Honduras – update 10

  • Od dwóch tygodni trwają w Hondurasie negocjacje między obalonym o nowym prezydentem. Po raz kolejny jednak nie mogą przeskoczyć zasadniczej przeszkody od początku blokującej wszelki próby porozumienia – kwestii przywrócenia na stanowisko Manuela Zelayi.
  • Zelaya próbując wywrzeć presję na drugiej stronie deklarował kilka razy „ostateczny termin”, po przekroczeniu którego zagrożony byłby termin zbliżających się wyborów (29 listopada). Ustanowiony najpierw na 15 października został następnie przesunięty na następny dzień na południe, później na godz. 16.00, później na poniedziałek itd. Nie trzeba dodawać, że żaden z tych deadline’ów nie został spełniony i nie osiągnięto porozumienia. Zelaya po raz kolejny (we wcześniejszych miesiącach wielokrotnie zaopowiadał powroty do kraju, których nie zrealizował – do niedawna) szermuje słowami bez pokrycia, czym nie poprawia swojego wizerunku „odpowiedzialnego” polityka i człowieka, na którego słowie można polegać.
  • Przedstawiciele Michelettiego wyszli z projektem, aby Sąd Najwyższy zdecydował o restytucji obalonego prezydenta. Strona Zelayi zaproponowała, aby o tej kwestii rozstrzygnął parlament. Był to dość odważny krok, gdyż Zelaya wcale nie ma znacznego poparcie w Honduraskim sejmie. W każdym razie żadna propozycja nie została zaakceptowana przez drugą ze stron.
  • Micheletti zniósł dekret o ograniczający wolności obywatelskie, w tym wolność mediów i do eteru wróciło Radio Globo.
  • Pojawiają się głosy (choćby ten i ten), że Stany Zjednoczone jednak zmienią swą politykę wobec Hondurasu i uznają nowego władcę państwa wyłonionego w zbliżających się wyborach, niezależnie od tego, czy Zelaya zostanie przywrócony na stanowisko czy też nie.
  • Na niedawnym szczycie krajów ALBA zapowiadano nawet możliwość ustanowienia sankcji gospodarczych wobec Hondurasu, ostatecznie jednak skończyło się na nic nie znaczącej deklaracji o poparciu demokracji w Hondurasie.
  • Kolejne raporty donoszą o rażących naruszeniach praw człowieka za rządów Michelettiego. Aby zbadać tą kwestię do Hondurasu przybyła delegacja OPA. Ma pracować do dwóch tygodni.
  • Wobec impasu w negocjacjach, w piątek strony ogłosiły ich załamanie – po raz trzeci w ostatnim tygodniu.

Add to Google


0 comments on “Honduras – update 10Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *