Kolumbijsko-amerykańskie porozumienie wojskowe podpisane

Jeszcze w sierpniu pisałem o porozumieniu między Bogotą a Waszyngtonem mówiącym o możliwości korzystania przez Stany Zjednoczone z kilku kolumbijskich baz wojskowych w celu walki z narkobiznesem. Z planami tymi wiązały się liczne kontrowersje, sąsiedzi oskarżali Alvaro Uribe o destabilizację bezpieczeństwa w regionie i zwołane zostały dwa specjalne szczyty UNASUR w celu przedyskutowania tej sprawy.

Niedawno umowa ta została podpisana. Tutaj znaleźć można jej oryginał (15 stron więc nie taka długa), a tutaj wersję anglojęzyczną. O czym mówi umowa? Zasadniczo nie wnosi nic nowego – nadaje ramy, doprecyzowuje szczegóły i określa zasady współpracy w takim kształcie, o jakim mówiono od sierpnia.

Na niedługo przed podpisanie umowy rząd kolumbijski zdecydował, że nie będzie traktował jej jako traktatu, lecz jak inne umowy o współpracy. Co z tego wynika? To, że nadając umowie taki status nie musi oddawać jej pod ocenę parlamentu i sądów. Pytanie pozostaje czy władza ustawodawcza i sądownicza sprobują „sprawdzić” egzekutywę?

Kolejnym pytaniem jest, czy Ci, którzy od początku sprzeciwiali się umowie – m.in. Chavez, Morales, Correa – i doprowadzili do zwołania szczytów UNASUR jej poświęconych spróbują teraz cokolwiek zrobić w tej sprawie?

Add to Google


1 comment on “Kolumbijsko-amerykańskie porozumienie wojskowe podpisaneAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *