Honduras – update 12

A jednak – okazało się, że z porozumienia w Hondurasie nici. Parlament odwleka decyzję o przywróceniu (lub nie) Manuela Zelayi na stanowisko. Prawdopodobnie przed wyborami takowej decyzji nie należy się spodziewać. Upadła też idea budowy rządu jedności, gdyż Micheletti tworzy rząd złożony tylko ze swoich przeciwstawicieli…. Zatem wbrew podpisanemu porozumieniu strona rządowa nie dopuszcza do jego realizacji. Jak powtarzają obydwie strony i media – umowa jest martwa. Zelaya nadziei na sprawiedliwość upatruje w OPA.

Stany Zjednoczone opublikowały oświadczenie wyrażające rozczarowanie niemożnością osiągnięcia porozumienia przez obie strony konfliktu. Oświadczenie wydała też OPA, zapewniając o dalszych działaniach na rzecz porozumienia w Hondurasie. Kraje regionu domagają się przywrócenia Manuela Zelayi na stanowisko. Oscar Arias, główny mediator w kryzysie, miał powiedzieć o tym, o czym niejednokrotnie pisałem – Micheletti gra na czas, pod pozorem dążeń do porozumienia zyskuje na czasie. Przytaczając odliczanie Grega Weeksa: od zamachu stanu minęło 138 dni, do wyborów zostało dni 16.

Czy wyjdzie coś z porozumienia? Obawiam się, że nic. Czy mamy zatem powrót do sytuacji sprzed porozumienia? Na wielu płaszczyznach tak. Zelaya nadal przebywa w ambasadzie brazylijskiej i nadal walczy o restytucję. Micheletti dalej jest u władzy. Większość państw latynoamerykańskich podkreśla, że nie uzna wyborów, jeśli litera porozumienia nie będzie przestrzegana, ale Stany Zjednoczone nie są już tak zdecydowane w swej pro-zelayistowskiej postawie… Wygląda na to, że mimo wieszczenia końca kryzysu w Hondurasie, długa do tego jeszcze droga. Zobaczymy jak świat zareaguje na wynik wyborów.

Add to Google


1 comment on “Honduras – update 12Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *