Ameryka Łacińska – aktualności

W skrócie o tym, co ważnego i ciekawego działo się w regionie w ostatnich tygodniach:

  • Honduras

Niestety porozumienie w Hondurasie okazało się martwe.

  • Kolumbia – Wenezuela

Wobec zwrócenia się przez Alvaro Uribe do ONZ w sprawie gróźb wojny, jakie wypowiadał Chavez, ten drugi zgodził się na jakimś debatę na multilateralnym forum. Mimo m-wej krytyki Chavez otrzymał poparcie od Evo Moralesa i Daniela Ortegi, którzy chcą pozbyć się amerykańskich baz wojskowych z regionu. Natomiast brazylijski senat odłożył głosowanie nad przyjęciem Wenezueli do MERCOSURu – właśnie z powodu budowania przez Chaveza atmosfery wojennej i tworzenia napięcia w regionie. Te i tym podobne głosy krytyki sprawiły, że Chavez wycofał się z wcześniejszych swych stwierdzeń. Teraz udowadnia, że nie nawoływał do wojny, a jedynie do obrony niezawisłości…

  • Kolumbia – Ekwador

Nastąpiła niewielka poprawa w napiętych od 1,5 roku stosunkach na linii Bogota – Quito. Kraje te rozpoczęły proces nawiązywania relacji dymplomatycznych. Pytanie, czy wobec napięć w regionie spowodowanych wojenną retoryką Chaveza ów postęp nie zostanie zatrzymany.

  • Brazyli, Paragwaj

 W tygodniu miasta Brazylii i Paragwaju doświadczyły blackout’u czyli przerwy w dostawie energii. Dziesiątki milionów osób wtorkową noc musiały przetrwać bez prądu. Na ulicach Rio i Sao Paolo pojawiły się dodatkowe zastępy policji.

  • Paragwaj

Prezydent Fernando Lugo zdymisjonował po raz czwarty w swojej kadencji najwyższych dowódców wojskowych. Odbyło się to w atmosferze pogłosek o planowanym przez armię zamachu stanu, choć sam prezydent im zaprzecza. Kilka dni po pierwszej czystce, Lugo zwolnił kolejnego wysokiego dowódzcę. Ponadto, wybuchł konflikt między prezydentem a wiceprezydentem, Federico Franco, który skrytykował działania szefa państwa.

  • Kuba

Pisarz Orlando Luis Prado i autorka nagradzanego bloga Yoani Sanchez w drodze na pokojowy marsz w Hawanie zostali brutalnie zatrzymani przez policję. Wciągnięto ich siłą do samochodu, gdzie agresywnie przesłuchano, po czym wyrzucono na ulicę. Inni bloggerzy kubańscy również byli aresztowani. Nieco wcześniej agencje donosiły o obawach kubańskich rolników, że rząd znów zwiększy kontrolę nad produkcją.

  • Salwador

 Niedawno wybrany prezydent Mauricio Funes ogłosił plan zakładający wysłanie na ulice kilku miast kraju wysłał 7000 żołnierzy mających wspomóc policję w walce z narastającą falą przestępczości i przemocy. Jest dość ekstremalne rozwiązanie, zwłaszcza, że Salwador jeszcze 20 lat temu pogrążony był w krwawej wojnie domowej. Faktem jest jednak, że policja nie radziła sobie w zwalczaniu narkokarteli i gangów ostatnim okresie. Więcej na ten temat tu i tu. Z nieco inne beczki – wygląda na to, że konserwatywna prawica w Salwdorze się podzieliła. Jej część poparła budżet proponowany przez lewicową partię FLMN.

  • Ameryka Łacińska

20 byłych prezydentów latynoamerykańskich współpracujących z Global Center for Development and Democracy opublikowało raport „Social Agenda for Democracy in Latin America„, w którym przedstawili 16 rekomendacji dla krajów regionu. Mają one na celu zmniejszenie ubóstwa, wzmocnienie demokracji i stworzenie podstaw trwałego i równego rozwoju. Więcej na ten temat tu i tu.

  • USA

Dnia 10 listopada nowym podsekretarzem stanu ds. zachodniej hemisfery został Arturo Valenzuela. Dotąd przez kilka m-cy nominację tą wstrzymywał konserwatywny senator Jim DeMint. Ponadto, w końcu nowa administracja amerykańska nominowała swojego ambasadora przy OPA. Do tej pory Stany Zjednoczone reprezentował tam jeszcze ambasador administracji Busha. Wkrótce senat będzie głosował nad zatwierdzeniem nominacji.

Add to Google


0 comments on “Ameryka Łacińska – aktualnościAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *