Skandal szpiegowski na linii Peru – Chile

Relacje między Limą i Santiago de Chile nigdy nie były zbyt ciepłe. Nadal ciąży na nich siegąjący jeszcze XIX w. spór o przebieg granicy morskiej (w zeszłym roku zresztą Peru przedłożyło tą sprawę przed Międzynarodowy Trybunał w Hadze). W zeszłym tygodniu jednak stosunki oziębiły się jeszcze bardziej.

Peruwiański sąd oskarżył dwóch wojskowych chilijskich o szpiegowanie. Zwerbowali oni i opłacali członka powietrznych sił wojskowych Chile, Victora Arizę Mendozę. Ariza kilka lat temu pracował w ambasadzie peruwiańskiej w Santiago de Chile, gdzie został zwerbowany przez tajne służby Chile – zależnie od źródła w 2002 r. lub 2005 r. Ariza za przekazywanie poufnych informacji dostawał 6-8000 USD miesięcznie. Obecnie grozi mu do 35 lat więzienia.

Władze chilijskie zaprzeczają doniesieniom z Peru, a przedstawiciele armii Chile mówią, że jest to prowokacja ze strony Limy. W każdym razie relacje obu państw już odczuwają skutki skandalu. Prezydent Alan García dzień wcześniej niż planowano wróci ze szczytu APEC przez co nie spotka się ze swą chilijską odpowiedniczką, prezydent Michelle Bachelet. Odwołana została również zaplanowana na przyszły tydzień wizyta w Santiago de Chile peruwiańskiej minister ds. produkcji, Mercedes Aráoz.

Władze peruwiańskie obawiają się o bezpieczeństwo państwa, gdyż pośród różnych tajnych dokumentów, Ariza przekazał swym zleceniodawców również listę zakupów planowanych przez peruwiańskie siły powietrzne do 2021 r. Co ciekawe, informacje o skandalu szpiegowskim została upubliczniona tego samego dnia, kiedy sfinalizowana została umowa o sprzedaży przez USA do Chile tego samego typu pocisków do samolotów F16, jakie posiada Peru. Przypadek? Wątpliwe. Wygląda na to, że armia chilijska posługiwała się informacjami otrzymywanymi od Arizy, a władze peruwiańskie celowo powstrzymywały się z ujawnieniem tego faktu, aż nadszedł „odpowiedni” moment. Lima obawia się ponadto ciągłego i intensywnego dozbrajania się przez Chile, z którym posiada zadawnione zatargi. W efekcie skandal przyczynia się do napięć między kolejnymi sąsiadami na kontynencie południowoamerykańskim.

Add to Google


1 comment on “Skandal szpiegowski na linii Peru – ChileAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *