Ahmadineżad w Ameryce Łacińskiej

Relacje Iranu z niektórymi krajami reginu od kilku lat się zacieśniają. Dotyczy to zwłaszcza Wenezueli. Prezydenci Ahmadineżad i Chavez, obydwaj zantagonizowani ze Stanami Zjednoczonymi, w naturalny sposób kilka lat temu nawiązali bliżskie stosunki systematycznie je od tego czasu umacniając. Caracas stało się przyczółkiem Teheranu w regionie, dzięki któremu Iran zbliżył się także do Boliwii, Ekwadoru czy Nikaragui. Dodać do tego należy również Brazylię, która intensywnie współpracuje z Iranem na niwie gospodarczej i forach międzynarodowych (np. w Ruchu Państw Niezaangażowanych).

W tym tygodniu Mahmud Ahmadineżad po raz czwarty odwiedza w region. Najpierw przybył do Brazylii – po raz pierwszy za swego urzędowania i jako pierwszy przywódca Iranu od ponad 40 lat – gdzie spotkał się z prezydentem Lulą da Silvą. Lula był krytykowany za to spotkanie i przestrzegany przed nim m.in. przez Baracka Obamę, jednak się nie ugiął. Stoi na stanowisku, że trzeba Iran angażować, a nie izolować.

Po wizycie w Brazylia Ahmadineżad udał się na krókto do Boliwii, gdzie zacieśnił antyimperialistyczny sojusz z Evo Moralesem wymierzony w Sami-wiecie-kogo… Z La Paz poleciał do Wenezueli, gdzie podpisano szereg umów pogłębiających wzajemną współpracę na płaszczyźnie przemysłowej, rolniczej, technologicznej i energetycznej. Najwięcej uwagi przyciągają informacje o współpracy w dziedzinie nuklearnej. Hugo Chavez wielkokrotnie wyrażał chęć współpracy z Iranem na tym polu i od jakiegoś czasu obydwa kraju kooperują nad wspólnym projektem w tym zakresie. Podczas tej wizyty temat współpracy nuklearnej miał być jednym z głównych poruszanych tematów.

Wszystkich zainteresowanych historią relacji Iranu z Ameryką Łacińską, genezą ich zbliżenia i charakterystyką kooperacji zapraszam do lektury analizy, jaką jakiś czas temu miałem okazję pisać: Relacje Islamskiej Republiki Iranu z Ameryką Łacińską – pragmatyzm czy ideologia?

Add to Google


1 comment on “Ahmadineżad w Ameryce ŁacińskiejAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *