Ameryka Łacińska – aktualności

Honduras
Trwały rozmowy w sprawie możliwości opuszczenia przez Manuela Zelayę ambasady brazylijskiej w Tegucigalpie. Wydawało się, że porozumienie jest już gotowe, gdy strona rządowa po raz kolejny wycofała się z niego. Postawiła m.in. takie warunek, że zapewni obalonemu prezydentowi bezpieczny przejazd przez terytorium Hondurasu jedynie, jeśli Zelaya będzie się ubiegał o azyl polityczny w Meksyku. Ten stwierdził, że w ogólne nie zamierza o takowy się ubiegać. Innym z warunków było podpisanie przez Zelayę pisma, w którym zrzeka się żądań dotyczących przywrócenia go na stanowisko prezydenta Hondurasu. Ten oczywiście odmówił podpisania owego listu.

Argentyna
Kilka miesięcy temu w wyborach parlamentarnych wygrała opozycja. W mijającym tygodniu w końcu dokonała się zmiana składu parlamentu. W efekcie prezydent Kirchner czekają dwa lata rządów z opozycją, która będzie starała się cofnąć część ustaw wprowadzonych w ostatnich latach, w tym, niedawno wprowadzoną, nową ustawę o mediach.  Problem w tym, że poza wrogością wobec Kirchnerów niewiele łączy opozycję, co może doprowadzić do szybkiego podziału w jej gronie i przełożyć się na szarpaninę wewnętrzną w Argentynie.

Meksyk
1. Plan Merida – brzmi znajomo? I AP i Boz udowadniają, że nic takiego w rzeczywistości nie istnieje. Na papierze – owszem, jednak z planowanych w 2007 r. 1,4 miliarda USD (na kolejne 3 lata), jak dotąd przekazano… 26 milionów USD.
2. Amnesty International opublikowała raport „Mexico: New Reports of Human Rights Violations by the Military„, w którym (po raz kolejny) oskarża rząd Calderona o łamanie praw człowieka: zabójstwa, tortury, złe traktowanie więźniów, „znikanie” osób, bezprawne aresztowania etc.

Chile
1. Jutro odbędą się wybory. Wygląda na to, że w końcu przełamany zostanie monopol lewicy na władzę i wygra przedstawiciel prawicy, Sebastian Pinera.
2. Kraj zszokowały doniesienia, że były prezydent Eduardo Frei, który zmarł nagłą śmiercią w 1982 r. został w rzeczywistości otruty na zlecenie Augusto Pinocheta. Po raz kolejny przywróciło to echa debaty nad osądzeniem zbrodniarzy okresu dyktatury w Chile.

Brazylia
Human Rights Watch opublikowała raport „Lethal Force: Police Violence and Public Security in Rio de Janeiro and Sao Paulo„. Oskarża w nim brazylijską policję o zbyt częste uciekanie się do broni, eskalację przemocy i pozaprawne egzekucje. Nie żeby było to coś nowego, ale trzeba o tym mówić jak najwięcej.

Add to Google


0 comments on “Ameryka Łacińska – aktualnościAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *