Chile – będzie druga tura

W niedzielę miała miejsce pierwsza tura wyborów. Zgodnie z przewidywaniami najwięcej głosów uzyskał przedstawiciel prawicy Sebastián Piñera – 44%, drugi był Eduardo Frei – przedstawiciel obecnie rządzącej centrolewicy – 29.6%. Niewiele mnie od niego uzyskał Marco Enriquez-Ominami – który niedawno wyłamał z rządzącej Concertación – 20%. Czwarty z kandydatów, Jorge Arrate zdobył 6.2%.

44% jakie uzyskał Pinera to jednak za mało, aby zapewnić mu zwycięstwo w pierwszej rundzie i 17 stycznie odbędzie się druga. Zapowiada się ostra walka. Już dotąd kampania wyborcza obfitowała w dosadne stwierdzenia z obydwóch stron. Jak widać, bardzo możliwe jest, że prawica po 20 latach odzyska władzę w Chile, nie można jednak już o tym zdecydowanie przesądzać. Frei jest wspierany przez obecną, bardzo popularną prezydent Bachelet. Wyborcy Marco Enriqueza-Ominami mają zdecydowanie bliżej do Frei’a niż Pinery. Wszystko to wskazuje, że będzie to bardzo wyrównana druga tura.

Swoją drogą, duże poparcie dla Marco Enriqueza-Ominami wskazuje, że Chilijczycy chcą wreszcie zmiany w tradycyjnym i skostniałym podziale na dwie główne siły polityczne w kraju.

Więcej na temat wyborów piszą m.in. Boz i Greg Weeks.

Add to Google


1 comment on “Chile – będzie druga turaAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *