Ameryka Łacińska – aktualności

Ameryka Łacińska – ogólnie

  • Niedawno pisałem o gorączce wyborczej w regionie. BBC Mundo opisuje to zagadnienie z nieco innej strony. Zwraca uwagę, że w przeciwieństwie do kilku przypadków w ostatnich latach, kiedy to prezydenci latynoamerykańscy czasem uciekali się do zmiany konstytucji, aby przedłużyć swe rządy – teraz widoczna jest inne tendencja: prezydenci o najwyższej popularności w historii swoich krajów, Lula da Silva w Brazylii, Tabare Vazquez w Urugwaju i Michelle Bachelet w Chile, odchodzą u szczytu popularności bez prób zmiany ustawy zasadniczej. Chwała im za to tylko… powinno być to normalne i oczywiste.

Brazylia

  • We środę brazylijski senat zaaprobował przyjęcie Wenezueli do Mercosuru. Poprzednio zaakceptowały to już parlamenty Argentyny i Urugwaju. Decyzja o akcesie Wenezueli spoczywa teraz w rękach parlamentarzystów Paragwaju i trwają spekulacje jak obecność Wenezueli w tej organizacji wpłynie na jej oblicze i funkcjonowanie.

Peru

  • W peruwiańskim mieście Trujillo miała miejsce wielotysięczna manifestacja w proteście przeciwko przemocy paraliżującej miasto. Trujillo od lat miało problemy z przestępczością w ostatnim czasie jednak organizacje przestępcze stały się bardziej śmiałe i bezwzględne.

Nikaragua

  • Autokratyczne zapędu Daniela Ortegi wywołują coraz większe zaniepokojenie.

Kolumbia

  • Agresywną i stanowczą politykę Alvaro Uribe odczuły na swojej skórze kolumbijskie partyzantki. Dwie największe z nich, lewicowe FARC i ELN ogłosiły współpracę we wspólnej walce przeciw rządowi Uribe. Tymczasem, z powodu konfliktu w Kolumbii kraj opuszczają tysiące osób. Sąsiedni Ekwador jest krajem, który posiada największą na kontynencie liczbę imigrantów. Niemal 100% stanowią właśnie uciekinierzy z Kolumbii, którzy liczbę w Ekwadorze szacuje się na 500 000 osób. 

Meksyk

  • Zginął Arturo Beltrán Leyva, jeden z najbardziej poszukiwanych przedstawicieli narkobiznesu na świecie i postrzegany jako „szef szefów” meksykańskich narkokarteli. Choć jego śmierć jest sukcesem władz meksykańskich – i te jako taki go prezentują – problem narkokarteli jest daleki od rozwiązania.
  • Prezydent Calderon proponuje reformę wyborów prezydenckich i wprowadzenie drugiej tury, co ma zapobiec na przyszłość takim wątpliwościom i dyskusjom, jakie miały miejsce podczas ostatnich wyborów.

Add to Google


0 comments on “Ameryka Łacińska – aktualnościAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *