„Z psich pazurów”

Kolejna z pozycji, jakie chciałem polecić wszystkim zainteresowanym regionem to tym razem książka „Z psich pazurów” Dona Winslowa (tytuł org. – The power of the dog).

(proszę nie zwracać uwagi na okładkę, która w polskim wydaniu jest niestety fatalna…)

„Z psich pazurów” opowiada o wojnie z narkotykami prowadzonej przez Stany Zjednoczone. Akcja rozgrywa się na przestrzeni trzech dekad – od końca lat 70. XX w. do końca 90. i zogniskowana jest wokół losów kilkorga bohaterów, których ścieżki się gdzieś wzajemnie przecinają. Główną postacią jest Art Keller, weteran z Wietnamu zwerbowany do nowotworzonej DEA. Akcja dzieje się głównie w Meksyku i dotyczy rozwoju narkobiznesu w tym kraju, niemniej autor przenosi nas także do Nowego Jorku, Kolumbii czy Nikaragui. Wszędzie tam, gdzie dzieją się najważniejsze z punktu widzenia rozwoju narkohandlu w regionie wydarzenia.

Rzecz podstawowa – książka to połączenie trzymającego w napięciu krymyniału z political fiction, to nie podręcznik o amerykańskiej wojnie z narkotykami. Ale, bardzo mile zaskakuje bogactwo faktów i ich umiejętne, ciekawe, zaskakujące połączenie w efektowną całość. Widać, że autor posiadł ogromną wiedzę na temat faktów, które opisuje. W rezultacie otrzymujemy nie tylko wciągającą, pełną zaskakujących zwrotów akcji powieść kryminalną, ale również ineteresujące studium rozwoju narkohandlu w Meksyku i możliwych z nim powiązań różnych grup interesu (mafia włoska w USA, CIA, partyzantki prawicowe w Ameryce Łacińskiej etc.), bogate w fakty i wydarzenia, które naprawdę miały miejsce. Co istotne, czytelnik ma podaną także dużą dawkę realizmu – dowiaduje się jak działają narkokartele, jakie mają wpływy w skorumpowanym Meksyku i dlaczego tak trudno się z nimi walczy.

Jednym słowem – gorąco polecam!

Add to Google


0 comments on “„Z psich pazurów”Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *