Media – Correa prześcignął Chaveza

Niedawno pisałem o debacie medialnej w Ekwadorze i konflikcie na linii prezydent Rafael Correa – opozycyjne media.

To zaangażowanie Correi w kwestie medialne nie jest niczym nowym. Co więcej, okazuje się, że prezydent Ekwadoru jest na tej płaszczyźnie ostatnio bardziej aktywny od powszechnie krytykowanego za swe działania względem mediów Hugo Chaveza.

Ekwador w ostanim roku stał się krajem o największej w regionie liczbie stacji telewizyjnych i radiowych – w dużej mierze jest za to odpowiedzialny właśnie obecny rząd. W minionym roku w Ekwadorze zarejestrowane zostały 233 stacje narodowe (średnia z ostaniej dekady w Wenezueli to 195 stacji). Od 2007 r. Rafael Correa miał ponad 150 wystąpień prezydenckich, z czego zdarzały się nawet dwu- i trzygodzinne. Co więcej, w ostatnim roku rząd jest największym reklamobiorcą w mediach, przeznaczając na nie ok. 40 milionów USD.

Władze państwowe twierdzą, że duża liczba narodowych mediów jest niezbędna, aby prostować kłamstwa i przeinaczenia mediów międzynarodowych. Owe kłamstwa i przeinaczenia się oczywiście zdarzają i prawdę należy unaoczniać. Ale 233 media? To już bardziej przypomina propagandę… Cytując naszego byłego prezydenta: Rafaelu Correa – nie idźcie tą drogą!

Add to Google


3 comments on “Media – Correa prześcignął ChavezaAdd yours →

  1. Czy w Ekwadorze media narodowe to takie, które emitują ponad 40% programów ekwadorskich? I czy mi się dobrze wydaje, że Wenezueli to „tylko” 30%? Pytam z ciekawości :) (Swoją drogą, Chavez ostatecznie rozwiązał kwestię RCTV: http://www.jornada.unam.mx/ultimas/2010/01/24/si-canales-no-cumplen-la-ley-no-saldran-de-nuevo-al-aire-chavez).

    Duża ilość kanałów telewizyjnych daje pewnie społeczeństwu złudne poczucie pluralizmu w mediach. Chociaż Correa i mnie wydaje się przesadzać. Ale z drugiej strony – kto jak kto, ale latynoamerykańscy przywódcy o medialnej propagandzie wiedzą naprawę wiele i nie chce mi się wierzyć, żeby Correa sam podcinał sobie gałąź, na której siedzi. Musi być pewien swego.

    No nic, ciekawa jestem, co dalej.

  2. Co do narodowych mediów, to po części tak, a po części chodzi też o kwestię czy jest to stacja prywatna (wykupiona częstotliwość nadawania) lub międzynarodowe, czy utrzymywana przez Państwo. Odnośnie RCTV – no niestety, jak widać Chavez łatwo nie odda Correi pierwszeństwa w tym niechlubnym plebiscycie. Wenezuelczycy wczoraj protestowali i zginęła jednak osoba. Postaram się napisać o tym jutro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *