Ameryka Łacińska – aktualności

Argentyna

  • W październiku pisałem o tym, że argentyński senat zaaprobował kontrowersyjną ustawę o mediach, uderzającą w szczególności w grupę medialną Clarina, krytyczną wobec rządu prezydent Kirchner. Wspominałem też, że ustawa może zostać odwołana po tym, jak w grudniu władzę w parlamecie miała przejąć opozycja (skutek wyborów z czerwca 2009 r.). Tak się właśnie ostatnio stało. Ustawa o mediach została zawieszona.
  • Pojawił się również kolejny epizod w opisywanej przeze mnie dyspucie argentyńsko-brytyjskiej o Falklandy/Malwiny. Powodem stały się plany Londynu poszukiwania na wyspach ropy naftowej. Buenos Aires oskarżyło władze brytyjskie o łamanie prawa międzynarodowego. Londyn odpowiada, że na należącym do niego terytorium tylko on jest suwerenem. jest to tylko jeszcze jeden dowód na to, że daleko do ostatecznego rozwiązania sporu o archipelag.
  • Dymisję złożył wieloletni asystent prezydent Cristiny Kirchner, Fabián Gutiérrez. Jako oficjalny powód podane są „sprawy osobiste”, od października jednak toczy się przeciwko niemu postępowanie o nielegalne wzbogacenie się w ostatnich latach. Podobne podejrzenia dotyczą prezydenckiej pary, Nestora i Cristiny Kirchner – nie wysunięto im jednak na razie żadnych zarzutów.  

Wenezuela

  •  Wenezuela obchodziła rocznicę zamachu stanu z 1992 r., który zmienił scenę polityczną kraju. Z jednej strony Hugo Chavez, a z drugiej opozycja wykorzystały tą sytuację do manifestacji swoich poglądów. W efekcie miały miejsce przeciwstawne sobie wiece i manifestacje:

Kuba 

  • Council on Hemispheric Affairs opublikowała raport o braku wspólnej polityki Unii Europejskiej wobec Kuby. Odkąd prezydencję w UE objęła Hiszpania temat ten (jak i całości relacji z Ameryką Łacińską) jest bardziej popularny.

Meksyk

Kostaryka

Add to Google

0 comments on “Ameryka Łacińska – aktualnościAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *