Meksyk – odkryto nowe złoża ropy

Brazylia, Kuba, a teraz Meksyk. To trzy kraje regionu, w których odkryto w ostatnim czasie pokłady ropy naftowej. Podobnie, jak w przypadku Brazylii i Kuby, nowo odkryte meksykańskie złoża mieszczą się na dnie morza – w tym przypadku w południowej części Zatoki Meksykańskiej. Kuba, dzięki (nie potwierdzonym jeszcze ostatecznie) zasobom ropy chce podbudować swą gospodarkę, Brazylia planuje wykorzystać je w celu wzmocnienia ekonomicznego i poparcia swych aspiracji mocarstwowych. A Meksyk? Meksyk może wzmocnić i odbudować swój przemysł naftowy – słabnący od lat, a ciągle stanowiący jedno z najważniejszych źródeł dochodu państwa.

Operowany przez państwowego molocha, Petroleos Mexicanos (Pemex) przemysł naftowy w Meksyku od lat słabnie. Infrastruktura jest przestarzała i wyeksploatowana. Pieniądze były i są zagarniane do kasy państwa, co sprawia, że Pemexowi brakuje ich na renowację i wymiany sprzętu, inwestycje w unowocześnienia czy poszukiwania nowych złóż na dużą skalę. Prognozy na 2010 r. mówią o ponad 11% spadku wielkości produkcji ropy w Meksyku w porównaniu z rokiem ubiegłym. Od niedawna pojawiają się jednak oznaki dające nadzieję na zmianę tego negatywnego trendu. Po dekadach konserwatywnej rezerwacji tego sektora tylko dla państwowego Pemexu, w 2008 r. parlament Meksyku zaaprobował ustawę pozwalającą prywatnym firmom zagranicznym na inwestycje w meksykański przemysł naftowy.

Nowo odkryte złoża, szacowane 66 milinów ton (900 milionów baryłek) przyniosą dodatkowe dochody i mogą stać się impulsem do odrodzenia najważniejszego dla Meksyku sektora gospodarki. Pierwsze szacunki mówią, iż eksploatacja tego złoża mogłaby się rozpocząć już w 2012 r. – na poziomie 150 000 baryłek dziennie. Być może przyczyni się to pozostania Meksyku w gronie kilku największych producentów ropy na świecie. W 2008 r. kraj ten plasował się pod tym względem na wysokim 8. miejscu – przed Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Kuwejtem i Wenezuelą.

ShareAdd to Google

0 comments on “Meksyk – odkryto nowe złoża ropyAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *