Trzęsienie ziemi w Chile

Po 1,5 miesiąca od trzęsienia ziemi na Haiti, miało miejsce kolejne – tym razem w Chile. Tamto na Haiti miało siłę niecałych 7 stopni w skali Richtera, to w Chile było dużo silniejsze – 8,8 w skali Richtera. Epicentrum trzęsienia było w pobliżu drugiego największego miasta kraju – Concepción. Póki co mówi się o 85 ofiarach śmiertelnych, lecz dane te będą się jeszcze najprawdopodobniej zmieniać. W wielu miejscach w Chile nie działa telewizja, telefony i internet – stąd utrudniona wymiana informacji z krajem. Prezydent Bachelet zaapelowała o niewybieranie się w podróże samochodowe, gdyż trzęsienie zniszczyło wiele dróg i powstałe w wyniku tego wyrwy stały się przyczyną śmierci wielu osób. Ciężko mówić o całkowitej liczbie ofiar czy szacowaniu zniszczeń. Na pewno nie zginęło tyle osób, co na Haiti – tyle wiemy. W najbliższych godzinach powinno pojawić się więcej szczegółów.

Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w regionie od kilkudziesięciu lat. W maju 1960 r. w Chile miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 9,5 w skali Richtera – jedno z najsilniejszych zarejstrowanych w historii. Zginęło wówczas ok. 2000 Chilijczyków, a wywołana nim fala tsunami spowodowała śmierć ponad 200 osób po drugiej stronie Pacyfiku: w Japonii, na Hawajach i Filipinach.

Na stronie telewizji chilijskiej pojawiają się zapytania internautów z popularnych serwisów społecznościowych (Facebook, Twitter etc) o wiadomości dotyczące ich bliskich, z którymi nie mogą się skomunikować.

0 comments on “Trzęsienie ziemi w ChileAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *