„Que pasa en Venezuela?”

Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju zaprasza na wykład specjalny pt.:
„Que pasa en Venezuela?“
czyli, dokąd zmierza socjalizm Hugo Chaveza – wenezuelski krajobraz polityczny oczyma byłego komunisty.

Wykład wygłosi Teodoro Petkoff – czołowy wenezuelski intelektualista, redaktor naczelny niezależnego opiniotwórczego dziennika „Tal Cual”, w latach 60. aktywny członek lewicowej partyzantki i wenezuelskiej partii komunistycznej; dziś zdeklarowany krytyk polityki prezydenta Wenezueli.

Na czym polega casus Teodora Petkoffa, byłego partyzanta i prominentnego polityka frakcji komunistycznej, ministra odpowiedzialnego za politykę gospodarczą rządu Rafaela Caldery, współzałożyciela Ruchu na rzecz Socjalizmu „MAS”; ostatecznie w latach 90-tych odwracającego się od ideologii socjalizmu w stronę liberalizmu?

Słowo wstępne wygłosi prof. Leszek Balcerowicz.

24 marca 2010, godzina 11:00
Audytorium Maximum, Aula im. A.Mickiewicza, Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście 26/28

WSTĘP WOLNY!

Współorganizatorzy: Uniwersytet Warszawski (Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych), Ambasada RP w Caracas.

Ps. Postaram się wybrać. Jeśli mi się uda, zrelacjonuję.

13 comments on “„Que pasa en Venezuela?”Add yours →

 1. Strasznie się cieszę, że o tym napisałeś, bo ja znam siebie, pewnie na stronie instytutu nie byłoby informacji, ja nie zauważyłabym ogłoszeniem i by mi przepadło. Co prawda 24 marca to środa i mam zajęcia, ale warto będzie je opuścić i przyjść posłuchać Petkoffa :)

  Natomiast zastanawia mnie to słowo wstępne od Balcerowicza, jestem ciekawa, co powie, czy skupi się tylko na kwestiach gospodarczych, jak się wypowie o Wenezueli.

  Jeszcze raz dziękuję za tę informację :)

 2. Proszę :) Petkoffa z chęcią bym posłuchał (może posłucham), a co do prof. Balcerowicza… nie sądzę, aby się rozgadywał o Wenezueli, ani rozpływał nad rządami Chaveza – socjalisty :) Ale kto wie, warto samemu się przekonać.

 3. Katharienne , a gdzie studiujesz, bo niektóre kierunki będą miały w tym czasie godziny dziekańskie :)
  Info njuż wkrótce na stronach Uniwersytetu i Facebooku.

  Serdecznie zapraszam na wykład w imieniu Organizatorów.
  kopecagnieszka@wp.pl

 4. @Agnieszka Studiuję na ISM UW i na WPiA UW, ale w środy mam zajęcia tylko na prawie. Nieważne zresztą, nie ma takiej siły, żeby mnie na Petkoffie nie było. Dziękuję, że to organizujecie! :)

 5. Całkiem przyjemny wykład.Szkoda, że nie dali mu więcej czasu na rozwinięcie się.. i odpowiedzi na pytania z sali. Mam trochę zastrzeżeń techniczno-organizacyjnych..A ktoś wybiera się na Czerską na debate z nim?

 6. Niestety nie udało mi się stawić… Może ktoś, kto był, pokusi się o jakiś krótkie streszczenie/rozwinięcie komentarza Any?

 7. nie byłam na wstępie jakubowskiego niestety, ale nie sądzę, żeby był jakoś super ważny. balcerowicz powiedział kilka słów, przy czym w każdym zdaniu powtarzał, że socjalizm to zło.mówił, jak niefajnie tam jest.potem był teoretycznie godzinny wykład naszego boahatera, przeplatany tłumaczeniami na polski. i tu zdarzył się niemiły akcent. ktoś z sali zarzucił głośno, że pani tłumaczka, nie tłumaczy wszystkiego tak jak trzeba i pomija pewne kwestie. trudno mi ocenic, na ile to prawda, bo az tak dobrze nie znam hiszpanskiego.petkoff mówił ciekawie, zahaczył o Kubę i USA, podkreślał odmienność Wenezueli na tle historii innych państw. wspomniał o udziale studentów, co by było gdyby, nie stało się to co się stało, o wyborach chaveza i dojściu do władzy, o ropie, gospodarce.wszystko bardzo poprawnie, do niczego nie można sie przyczepić. moim zdaniem, aż za bardzo, bo liczyłam na jakieś ciekawostki właśnie.

 8. Dzięki.
  Mantra Balcerowicza „socjalizm to zło” – klasyka :) Zabrakło smacznych historii? Szkoda. Ciekaw jestem tej „poprawności”. Czy poprawność w wykonaniu Petkoffa oznacza, że „normalnie” krytykował (lecz nie atakował) Chaveza? :)

 9. Raczej przedstawił realia jak jest, bez szukania winnych i atakowania.Spodziewałam się ostrzejszych wypowiedzi, w końcu to były komunista i partyzant:))

 10. Udało mi się stawić na wykładzie i nawet zadać pytanie! Widzę, że nie tylko ja zwróciłam uwagę na hasło przewodnie tego wykładu („Każdy socjalizm jest zły”, „Nie ma dobrego socjalizmu” :) Poza tym Balcerowicz chyba walnął taką, hm, standardową mowę, która nadałaby się równie dobrze na jakąś inną okazję, bo Wenezueli i Socjalizm XXI wieku nie były jej tematem przewodnim. Właściwie to trochę nie wiadomo, o co Balcerowiczowi chodziło, no, oprócz tego, że socjalizm jest zły, jakbyśmy mieli jakieś wątpliwości :)

  Jeśli chodzi o tę sprawę z tłumaczeniem, to okazało się, że to, co teoretycznie nie zostało przetłumaczone, zostało powiedziane przy okazji poprzedniej wypowiedzi, a tłumaczka przez chwilę nie bardzo wiedziała, o co chodzi zarzucającej jej nierzetelność osobie. Wynikało to raczej z tego, że taki tłumacz nie ma szansy przetłumaczyć wszystkiego słowo w słowo, musi dokonywać pewnych skrótów myślowych, inaczej nie nadążyłby za mówiącym. Siedziałam z przodu i widziałam, że te zastrzeżenia zgłosiła pani wyglądająca na Latynoskę, więc możliwe, że była gościem z którejś ambasady.

  Pan Petkoff sprawiał bardzo sympatyczne wrażenie, podobał mi się też sposób, w jakim mówił – z taką pasją i emfazą :) Chociaż też liczyłam na trochę niepoprawnych politycznie uwag, może jakąś krytykę, że Chavez jest za mało lewicowy? Ale tak szczerze mówiąc, czy tylko mnie się wydaje, że sprawa socjalizmu jako systemu gospodarczego została przez Petkoffa raczej pominięta? Peanów na cześć kapitalizmu na pewno nie było, co jest ciekawe :)

  Żałuję, że nie byłam w siedzibie Wyborczej wieczorem, bo debatę miał poprowadzić słynnym, ekhem, redaktor Stasiński i byłam ciekawa, co nowego by nam powiedział o odurzonych, tępych masach i totalitaryzmach. Ale niestety, nie dotarłam. Ktoś może był i chciałby się podzielić wrażeniami?

 11. Gdybyś potrzebował naprawdę szczegółowej relacji, to ja z tego wykładu robiłam notatki, mogę ewentualnie zeskanować i przesłać :)

 12. :) Dzięki, ale chciałem tylko z grubsza wiedzieć co i jak. Niemniej, jeśli pojawi się ktoś, kto będzie chciał więcej szczegółów, nie będziesz miała wyjścia – będziesz musiała przesłać notatki :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *