Chavez rozprawia się z opozycją – znowu

Po wygranej w referendum w lutym 2009 r. (które umożliwiło mu nieograniczoną liczbę reelekcji), Hugo Chavez przystąpił do frontalnego ataku na swoich największych przeciwników politycznych wewnątrz kraju – liderów opozycji. Jednocześnie uderzył też w niezależne media, zwłaszcza w stację Globovisión.

Wydaje się, że znów przybrał podobną taktykę. Najpierw, dwa miesiące temu zamknął opozycyjną stację telewizyjną, Radio Caracas Televisión Internacional gdyż nie transmitowała wymaganych programów “narodowych”. W ostatnich dniach zaś wydarzenia nabrały tempa. Najpierw władze w Caracas wydały nakaz aresztowania lidera opozycji, byłego gubernatora stanu Zulia, Oswaldo Álvareza Paza. Pod jakim zarzutem? Za rozprzestrzenianie fałszywych informacji i oskarżeń. Podczas wywiadu w opozycyjnej Globovisión Oswaldo Paz powiedział: Wenezuela stała się centrum operacji ułatwiających przemyt narkotyków. Nie ma się co łudzić – u źródła zatrzymania leżą kwestie politycznych animozji.

Dziś doszło do kolejnego zatrzymania. Aresztowany został prezes Globovisión, Guillermo Zuloaga. Zarzuty są podobne – rozprzestrzenianie fałszywych i uderzających w dobro kraju informacji. Nie ma się co łudzić – opozycyjne media atakują Chaveza, ale takie mają prawo i możliwości. Taka też ich rola – nie bez kozery nazywane są „czwartą władzę”. Rząd jednak nie ma prawa ich atakować, zamykać i represjonować przedstawicieli świata mediów. Koniec, kropka. Wygląda jednak na to, że Chavez się z tym nie zgadza i nie zamierza tego respektować. Pojawia się pytania, kto będzie następną ofiarą, jaka znajdzie się na celowniku władz w Caracas?

Ps. a wracając do kwestii kryzysu energetycznego, rząd przedłużył święta o tydzień, aby w ten sposób zaoszczędzić prąd (np. w związku z przestojami w fabrykach), którego ciągle brakuje.


2 comments on “Chavez rozprawia się z opozycją – znowuAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *