Wybory w Boliwii

W niedzielę miały miejsce wybory samorządowe w Boliwii. Były one istotne nie tylko ze względu na samą wagę obsadzanych w ich wyniku urzędów, lecz również traktowane były jako probież popularności prezydenta Evo Moralesa i jego partii MAS (Movimiento Al Socialismo).

Więc jak prezentuje się ich wynik? Sęk w tym, że nie znamy jeszcze szczegółów. Komisja wyborcza ma przedstawić ostateczne wyniki w ciągu 10 dni. Wstępne wyniki jednak wskazują, że wbrew zapowiedziom ekspertów z COHA, władza Moralesa i jego zwolenników wcale się nie umocniła. Według wypowiedzi samego prezydenta, MAS miało wygrać w 6 z 9 gubernatur. Media dają mu zwycięstwo w pięciu. Nie udało im się jednak zdobyć trzech bastionów opozycji: Santa Cruz, Beni i Tarija’y. Podobnie, MAS najprawdopodobniej przegrało w największych miastach kraju, w tym w La Paz i Santa Cruz.

Jeśli informacje te potwierdzą się, nie można mówić o rosnącej władzy Moralesa. Wybory co prawda wygrał, lecz żadnych postępów w zdobywaniu nowych wyborców nie widać, a wręcz przeciwnie. Z ostatecznymi ocenami wstrzymajmy się jednak do czasu ogłoszenia oficjalnych wyników.


1 comment on “Wybory w BoliwiiAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *