Antanas Mockus – przyszły prezydent Kolumbii?

Jeszcze do niedawna zastanawialiśmy się, czy Alvaro Uribe będzie próbował po raz kolejny zmienić konstytucję, aby móc znów kandydować na urząd prezydenta Kolumbii. Po decyzji kolumbijskiego Trybunału Konstytucyjnego zabraniającej przeprowadzenia referendum w tej sprawie, wydawało się, że pewnym zwycięzcą wyborów będzie bliski współpracownik bardzo popularnego Uribe i były minister obrony –  Juan Manuel Santo.

Tymczasem, zupełnie niespodziewanie na godnego mu przeciwnika wyrósł nieco ekscentryczny przedstawiciel Partii Zielonych, Antanas Mockus. Jeśli jego poparcie będzie nadał rosło w takim tempie, jak w ostatnich tygodniach, to nie tylko może on po pierwszej turze wyborów (zaplanowanej na 30 maja) znaleźć się w dwójce liderów, którzy wezmą udział w dogrywce (zaplanowanej na 20 czerwca), ale jest szansa, że wygra już w pierwszym rozdaniu.

Widocznie Kolumbijczycy mają dość dotychczasowych, starych graczy i oczekują czegoś nowego, świeżego. Polecam analizę fenomenu Mockusa opublikowaną na Foreign Policy.


0 comments on “Antanas Mockus – przyszły prezydent Kolumbii?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *