Honduras z powrotem w SICA

Niedawno minął rok od zamachu stanu w Hondurasie. Sytuacja jest nadal daleka od ostatecznego rozwiązania, niemniej nie oznacza to, że nic się nie zmienia.

Wczoraj Honduras został przywrócony w prawach członkach organizacji regionalnej państw Ameryki Centralnej, SICA El Sistema de Integración Centroamericana (zawieszony został rzecz jasna po zamachu stanu). Ciężko tu mówić o jakiejś zmowie z podekstami ideologicznymi, gdyż części prezydentów państw SICA jest bliżej poglądami do obalonego Manuela Zelayi niż do Roberto Michelettiego, czy obecnego prezydenta Hondurasu, Pepe Lobo (np. gospodarzowi tego specjalnego szczytu SICA, Mauricio Funesowi).

Jedynym przeciwnikiem reinkorporacji Hondurasu był prezydent Nikaragui, Daniel Ortega. Dziwnym zbiegiem okoliczności, z niewiadomych przyczyn Ortega nie pojawił się na tym szczycie więc nie mógł zablokować głosowania. Dziw ów próbuje zanalizować Boz – odsyłam do jego wpisu.

Gospodarz szczytu, Mauricio Funes wyraził również nadzieję, że Honduras zostanie wkrótce przywrócony w prawach członkach OPA. Póki co nic o tym nie słychać, a większość wpływowych krajów Ameryki Południowej nadal nie uznaje legitymizacji rządu Lobo. Jeśli jednak będą pojawiać się naciski na taki ruch, niewykluczone, że wkrótce i to może się zdarzyć. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że stanie się to jedynie pod warunkiem spełnienia przez władze honduraskie określonych wymogów – np. ukarania autorów zamachu stanu i wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie z drugiej połowy 2009 r. 


0 comments on “Honduras z powrotem w SICAAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *