Ameryka Łacińska – aktualności

Honduras

  • Rok po zamachu stanu w Hondurasie utworzona została specjalna Komisja Wysokiego Szczebla OPA, mająca zbadać sytuację w Hondurasie. W piątek Komisja przedstawiła swój raport, z którego … nic nie wynika. Z jednej strony dostrzega wysiłki obecnego prezydenta, Porfirio Lobo na rzecz uzdrowienia rozdartego kraju, z drugiej podkreśla ciągle obecne zagrożenia dla demokracji, wolności słowa i państwa prawa. W najważniejszej zaś kwestii – przywrócenia lub nie Hondurasu do OPA – Komisja scedowała decyzję na barki Zgromadzenia Ogólnego OPA. Póki co niewiadomo jeszcze kiedy Zgromadzenie będzie w tej sprawie głosować. Decyzję tą ma podjąć Rada OPA, której obecnie przewodzi Ekwador. Wszystko wskazuje na to, że nie odbędzie się to prędko – państwa regionu będą m.in. chciały zapoznać się ze szczegółami raportu Komisji. Więcej o wydarzeniach w Hondurasie można znaleźć w tym przekrojowym artykule (dla osób hiszpańskoojęzycznych).

Meksyk

  • Rozpisywano się o tym w mediach, ale choćby pro forma wspomnę – siłom meksykańskim udało się zabić (szkoda, że nie pojmać…) Ignacio Coronel Villarreal („El Nacho”), jednego z przywódców Kartelu Sinaloa.

Czy jest to zwycięstwo rządu? W pewnym stopniu na pewno – znak, że nawet najwyżsi rangą bossowie nie są bezpieczni. Nie ma co jednak się łudzić – szybko ktoś zastąpi jego miejsce. Co więcej, w walce o schedę po El Nacho niedawni podwładni, współpracownicy i sąsiednie kartele mogą rozpętać dodatkową falę przemocy.

  • Jedna z telewizji meksykańskich przerwała nadawanie programu jako protest przeciw porywaniu dziennikarzy. W poniedziałek porawnych zostało czterech reporterów lokalnych telewizji i wszystko na to wskazuje, że stoi za tym narkobiznes. Od 2000 r. w Mekysku zginęło 61 dziennikarzy. Nic zatem dziwnego, że według raportów organizacji „Reporterzy bez granic” Meksyk przebił już Kolumbię i jest krajem o największym wskaźniku zagrożenia dla dziennikarzy.
  • Z powodu zagrożenia dla pracowników konsulatu amerykańskiego w Ciudad Juarez, Stany Zjednoczone zamykają na czas nieokreślony tą placówkę. Ciudad Juarez jest miastem najboleśniej doświadczonym przez wojnę z kartelami. Amerykanie mogą odejść – ok, a sami Meksykanie?

Kolumbia i Wenezuela

  • Odbył się specjalny szczyt UNASUR w sprawie kryzysu kolumbijsko-wenezuelskiego. Nie przyniósł jednak żadnego wspólnego stanowiska o rozwiązaniu sporu nie wspominając. Przedstawiciel Kolumbii stwierdził, że kraje UNASUR były blisko podpisania porozumienia o koorydnacji działań wobec ugrupowań terrorystycznych, w tym FARC i ELN, ale w ostatniej chwili Wenezuela się wycofała. Co prawda, do zakończenia kryzysu jeszcze daleko, rozmowy obu stron to jednak nieodzowny, pierwszy krok ku temu. Na szczycie minister spraw zagranicznych Wenezueli ogłosił, że wkrótce jego kraj przedstawi swój raport odnośnie sytuacji na terenach przygranicznych i rzekomych obozach FARC – hmm… ciekawe, co tam będzie?
  • Chavez ogłosił, że trzeba zrewidować wenezuelskie plany wojny z Kolumbią, gdyż – jak powiedział – Alvaro Uribe jest zdolny do wszystkiego. A więc znów propaganda, kolejny ruch wymierzony w zastraszenie i zdyskredytowanie przeciwnika.  Wątpliwe bowiem, aby Chavez wierzył, że Kolumbia może zaatakować Wenezuelę. 
  • FARC opublikował nagranie video, w którym lider guerilli, Guillermo Sáenz vel ‚Alfonso Cano’ proponuje dialog prezydentowi-elektowi, Juanowi Manuelowi Santosowi. Santos obejmie urząd prezydenta na początku sierpnia, czy zgodzi się na rozmowy z partyzantami? Na pewno jest bardziej pragmatyczny od Uribe, ale wcale nie jest przesądzone, że zgodzi się na dialog. FARC jest ostatnio w defensywie i władze są na silniejszej pozycji niż kilka lat temu. Nawet jeśli do negocjacji będą się one więc prawdopodobnie odbywać na warunkach rządu, a nie partyzantów.

Kuba

  • Castro pojawił się znów publicznie i potwierdził, że całkowicie wyzdrowiał. No cóż, trudno…

 


0 comments on “Ameryka Łacińska – aktualnościAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *