Szlaki kokainowe

W trakcie pracy nad tekstem o rozwoju narkobiznesu w Ameryce Środkowej (który mam nadzieję wkrótce się ukaże [EDIT: do pobrania tutaj) natknąłem się na mnóstwo ciekawych informacji. Część z nich zamieszczam poniżej, inne być może dodam później (zachęcam również do zapoznania się ze źródłami zamieszczanych grafik, tabelek, wykresów – mnie dostarczyły wielu interesujących danych).

Na początek – którędy transportowana jest kokaina z Ameryki Południowej do Stanów Zjednoczonych, czyli szlaki narkotykowe:

szlaki7

Źródło.

szlaki21

Źródło.

szlaki1

Źródło.

szlaki3

Źródło.


10 comments on “Szlaki kokainoweAdd yours →

 1. Hej Marcin,
  z niecierpliowscia czekam na dalsze teksty o narkobiznesie. Bardzo mnie ten temat interesuje, gdyz uwielbiam filmy dotyczace granicy, przemytu, i w podobne klimatach :)
  Swietnym zrodlem wiadomosci na ten temat jest dziennikarz Ricardo Ravelo, ktory stworzyl prawdziwa kopalnie wiedzy, jaka jest ksiazka „Lo Capos, Las narco-rutas de Mexico ” – w Polsce niestety niedostepna (ale Ravelo napisal tez wiele tekstow dziennikarskich, nawet nie wiem czy przypadkiem nie do meksykańskiego pisma „Proceso”). Pozdrawiam :)

 2. Hey.
  Nazwisko Ravelo nie jest mi obce, ale książki nie znam (w sensie – nie czytałem). Dzięki, przyda się!
  A co do mojego tekstu – będzie dostępny niedługo. Może jeszcze uraczę ten blog kilkoma ciekwszymi wycinkami ze źródeł – jak te tutaj.
  Pozdr!

 3. czy mozna prosić o udostepnienie pracy?podane linki nie dzialaja.pozdrawiam

 4. Link zaktualizowany. Sporo starszych linków do moich tekstów może nie działać, gdyż fundacja FAE zmieniła stronę. Obecnie linki do art., jakie dla niej pisałem dostępne są tutaj.

 5. dziękuję!Piszę na Iberystyce pracę licencjacką na temat sposobów przemytu narkotyków z Ameryki Łacińskiej.Nie wiem czy to właściwe miejsce,ale chciałabym zapytać czy mógłby Pan polecić jakieś książki (dostępne w Polsce),które poruszają tę kwestię ?

 6. Nie czytałem żadnych opracowań poświęconych stricte temu tematowi. Próbowała Pani szukać w CESLA? Inną kwestią jest to, że sytuacja w tym obszarze się dynamicznie zmienia i książki często są już nieaktualne. Ja osobiście korzystać z opracowań, których jest sporo w sieci, np. seria World Drug Report 2010, World Drug Report 2011, opracowania amerykańskiego CRS. Polecam też ten art., w którym dotykam tej kwestii.

 7. A jeszcze ogólnie w temacie to polecam te 2 pozycje: „Wojny narkotykowe. Doniesienia z pola walki” oraz „El Narco”.

 8. dziękuję! właśnie jestem w trakcie czytania książki-reportażu,który niedawno ukazał się po polsku-„Ameksyka.Wojna wzdłuż granicy.”Autorem jest Ed Vulliamy.polecam.

 9. :) niedawno zakupiona. Czeka na chwilę wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *