Filmy latynoamerykańskie – update

Miałem ostatnio okazję obejrzeć kolejny znakomity film podejmujący tematy historyczno-polityczne w regionie. Obraz jest tak dobry, że śmiało dołączam go do listy moich ulubionych filmów – najlepsza czwórka staje się niniejszym najlepszą piątką.

Film ten to:

La Historia Oficial/Wersja oficjalna – kolejny obraz opisujący okres dyktatury oraz jego skutki w Argentynie. Akcja rozgrywa się już po upadku rządów wojskowych. Opowiada historię nauczycielki historii, która żyła w błogiej nieświadomości czynów, jakich dopuszczała się junta. Nie mogąc zajść w ciążę kilka lat wcześniej wraz z mężem zdecydowali się na adopcję. W wyniku wielu różnych zdarzeń – spotkanie z dawno niewidziana przyjaciółką, pytania i wątpliwości jej uczniów – zaczyna do niej docierać to, co działo się za dyktatury. Stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy jej adoptowana córka nie jest przypadkiem dzieckiem odebranym jednej z desaparecidas?

Znakomity film. Polecam.

Jakość i wymowa tego obrazu zostały doceniona na całym świecie. Film otrzymał m.in. Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 1986 r. oraz Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego w tym samym roku.

Ps. lista jest i będzie stopniowo uzupełniana.

 


0 comments on “Filmy latynoamerykańskie – updateAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *