Ameryka Łacińska – aktualności

Pełeń wydarzeń tydzień w regionie, a ja dość zajęty – dlatego po krótce 3 najważniejsze moim zdaniem informacje:

1. Kolumbia – w wyniku ofensywy rządu ginie numer 2 partyzantki FARC, Mono Jojoy (El Pais donosi, że w wyniku zdrady). Dokładnie całą akcję o kryptonimie „Sodoma” opisuje Tomek. Kolejny już lider FARC ginie w ostatnim okresie, co każe zadać pytanie o kondyncję partyzantów i ich ewentualne akcje odwetowe.

2. Wenezuela – jutro odbędą się tam wybory parlamentarne. Zjednoczona opozycja liczy na dobry wynik. Naród jest podzielony, badani opinii publicznej wskazują na stosunek zwolenników bliski 50/50. Osobiście wątpię, aby opozycja wygrała, niemniej może to być pierwszy krok do złamania niezachwianej potęgi Hugo Chaveza. Dostrzegł to sam zainteresowany, dlatego też choć sam nie kandyduje silnie się w kampanię zaangażował. Oprócz powyższych linków polecam też tą analizę Council on Foregin Relations oraz ten tekst Council on Hemispheric Affairs.

3. Meksyk – w związku z licznymi przypadkami zabójstw dziennikarzy (w ciągu ostatnich 4 lat co najmniej 22 dziennikarzy zabito, a 7 zostało „zaginiętych”) rząd Calderona we środę ogłosił specjalny plan ochrony i pomocy dziennikarzom. Odzwierciedla to stopień zagrożenia społeczeństwa w Meksyku związany z wojną z narkotykami i potęgą oraz bezpardonowością narkokarteli.


0 comments on “Ameryka Łacińska – aktualnościAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *