Ameryka Łacińska – aktualności

Ekwador:

  • Prezydent Correa przedłużył na czas nieokreślony stan wyjątkowy w stolicy – w reszcie kraju został zniesiony. Jak zauważa Greg Weeks, jest to sprzeczne z konstytucją Ekwadoru, której artykuł 166. pozwala prezydentowi na wprowadzenie stanu wyjątkowego jedynie na 60 dni.
  • Nowy szef policji przeprasza i zapowiada reorganizację służb bezpieczeństwa.

Urugwaj:

  • Trwa debata na temat tzw. Ley de Caducidad, czyli prawa ustanowionego po upadku rządów wojskowych w Urugwaju, które zabrania ścigania służb mudurowych (policji i wojska) za przestępstwa i zbrodnie popełnione w czasach rządów junty 1973-1985. W celu wspólnej budowy nowego państwa i społeczeństwa zawarto wówczas porozumienie społeczne przypieczętowane tym prawem – wojskowi zgodzili się oddać władzę za gwarancję nietykalności za popełnione zbrodnie. Prawo to zostało wówczas poparte przez społeczeństwo, obecnie również większość społeczeństwa opowiada się za utrzymaniem tego prawa. Rząd chce jednak je znieść i przedstawił projekt ustawy uznającej Ley de Caducidad za sprzeczną z konstytucją. Z jednej strony dlatego, że obecny prezydent Urugwaju, Jose Mejica jest przedstawicielem lewicy, czyli tych pokrzywdzonych w czasach rządów wojskowych. Z drugiej, dlatego że poniekąd muszą to zrobić. Obywatelka Urugwaju oskarżyła przed Międzyamerykańskim Trybunałem Praw Człowieka swoje państwo o nieumożliwianie przeprowadzenia śledztwa w sprawie zabójstwa swojego krewnego zamordowanego przez juntę. W połowie listopada Trybunał ma ogłosić swą decyzję w tej sprawie. Władze urugwajskie chcą wcześniej same zmodyfikować kontrowersyjne prawo, aby uniknąć kompromitacji i sytuacji, kiedy będą musiały zmienić prawo w efekcie postanowienia Trybunału. Ponadto, już rok temu Sąd Najwyższy Urugwaju uznał Ley de Caducidad za niekonstytucyjną.

Boliwia:

  • Przedstawiciele świata mediów protestują przeciwko projektowi ustawy antyrasistowskiej, a która według nich organicza wolność słowa. 
  • EDIT: Jeszcze jedno wydarzenie z Boliwii – podczas meczu piłki nożnej między reprezentacją rządową z prezydentem Evo Moralesem na czele a przedstawicielami opozycji, jeden z przeciwników (Daniel Gustavo Cartagena) faulował prezydenta, po czym ten podszedł do niego i kopnął go w przyrodzenie… Sędzia widział całą sytuacją i z boiska zdjął… Cartagenę. Podobno zaraz po meczu ochrona Moralesa chciała aresztować śmiałka, który ośmielił się tego karygodnego wyczynu, aczkolwiek prezydent zaprzecza, aby wydał taki rozkaz. Tragikomedia. Zresztą sami zobaczcie:

 

Brazylia:

  • Zbliża się druga runda wyborów prezydenckich. W niedzielę miała miejsce dość zaciekła debata między dwoma pozostałymi kandydatami. Ankieta przeprowadzona po debacie wskazuje, że spada różnica między Rouseff a Sierrą: 48% ankietowanych głosowałoby na Rouseff, a 41% na Sierrę. Tylko 7% może spowodować, że wbrew temu, co sądziłem wcześniej, druga tura może okazać się wyrównana. Sytuacja, która wydawała się jasna, komplikuje się.

Wenezuela:

  • Rząd w Caracas wnioskuje do Interpolu o zatrzymanie osoby, która oskarża Hugo Chaveza o współpracę z ETA i FARC.

Kolumbia:

  • Kolumbia została wybrana niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2011-2012.

 

0 comments on “Ameryka Łacińska – aktualnościAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *