Videla skazany

W końcu! Twórcy i liderzy zbrodniczego reżimu w Argentynie (1976-1983) zostali skazani. 45 oficerów armii odpowiedzialnych za prześladowania, tortory, morderstwa i „zniknięcia” ok. 30 000 osób (jak szacują organizacje pozarządowe) zostało skazanych na dożywocie i wieloletnie więzienie. To „dożywocie” w większości przypadków zapewne nie będzie długim okresem (są to już starsi ludzie), ale liczy się sam fakt: zbrodnia została osądzona i ukarana! W końcu!

Cieszy, że wśród skazanych jest Jorge Videla, główny lider junty. W lipcu pisałem o jego procesie. Nie było wówczas pewności, czy śladem innych dyktatorów latynoamerykańskich (Fujimori, Noriega) zostanie on skazany. Na szczęście sprawiedliwości stała się zadość. Rodzinom tysięcy ofiar reżimu nie ulży to w cierpieniu. Ale będą przynajmniej miał świadomość, że zbrodniarze nie będą już dalej cieszyć się całkowitą swobodą, bez ponoszenia jakichkolwiek skutków za doprowadzenie do śmierci ich dzieci, rodzeństwa, ojców, matek. Późno, ale jednak – zostali ukarani.

Więcej o wyniku procesu piszę m.in. BBC Mundo i GW.

Dodatkowo, optymizmem napawa fakt, że w tym samym czasie w Chile minister spraw wewnętrznych zwrócił się do sądu o wydanie nakazu aresztowania czterech oficerów odpowiedzialnych za zabójstwo chilijskiego piosenkarza folkowego Victora Jara’y, w 1973 r., który otwarcie sprzeciwiał się dyktaturze.

Następstwem zbrodni powinna być kara. To raz. A dwa – im więcej takich przykładów ukarania winnych, tym mniejsze prawdopodobieństwa, że jakiekolwiek podobne rzeczy wydarzą się w przyszłości.

Ps. więcej na temat Victora Jara’y można dowiedzieć się np. tutaj.


4 comments on “Videla skazanyAdd yours →

  1. … dokładnie tak! Jeśli się tam nie było, trudno sobie wyobrazić, jaką raną w świadomości Argenyyńczyków – tak sympatycznych, otwartych, przyjaznych – jest ta wieloletnia zbrodnia. Wszędzie w Buenos można napotkać na małe tabliczki: stąd „zniknął” ten i ów… Desaparecido. Po dziś dzień w SanTelmo i gdzie indziej można sobie oglądać miejsca kaźni. O tym ludobójstwie nie wolno zapomnieć, Videla to nie dobrotliwy Jaruzelski!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *