Latynoamerykańska podróż Obamy

W dniach 19-23 marca miała miejsce pierwsze podróż Baracka Obamy po krajach Ameryki Łacińskiej. Upłynęła ona jednak w cieniu wydarzeń w Japonii i Afryki Północnej i – zwłaszcza polskie media – niewiele miejsca jej poświęcały.  Podróż trwała 5 dni, w czasie których Obama odwiedził 3 kraje regionu: Brazylię, Chile i Salwador. Poniżej krótkie podsumowanie tego, co miało miejsce w czasie tych wizyt:

1. Brazylia.

Tematów do wspólnych rozmów było dużo. Jak się okazało nie wszystkie z nich w ogóle znalazły się agendzie. Ostatecznie dwudniową wizytę w Brazylii można podsumować tak:

 • Obama pochwalił Brazylię za udaną budowę demokratycznego  państwa i jego sukces gospodarczy.
 • Podkreślał, że obydwa kraje i społeczeństwa są sobie równe.
 • Nie wsparł jednak Brazylijskiego dążenia do stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
 • To oraz dużo czasu poświęcanego przez Obamę sprawie Libii wywołało zniecierpliwienie brazylijskiej prezydent, Dilmy Rouseff, która skrytykowała, że za mało zostało zrobione podczas tej wizyty oraz wezwała o zakończenie pustej retoryki we wzajemnych relacjach.
 • Brazylijczycy wyrazili lekki zawód za dużym ich zdaniem poziomem ochrony wokół amerykańskiego prezydenta. Władze amerykańskie odpowiedziały, że zastosowane „zwyczajny poziom bezpieczeństwa”.
 • Swoistym „publicity stunt” była wizyta w Obamy w znanej z filmu faveli „Miasto Boga„, która obecnie znajduje się pod kontrolą policji w wyniku niedawnej ofensywy władz brazylijskich.

2. Chile.

Choć relacje Stanów Zjednoczonych z Chile należą do jednym z najlepszych w regionie, tematów do rozmów również nie brakowało. W czasie tej części wizyty:

 • Ponownie pojawił się problem zbyt ścisłej ochrony Obamy.
 • Pojawiły się kontrowersje i niesmak, kiedy Obama zaoferował pomoc w śledztwach na temat naruszenia praw człowieka za dyktatury Pinocheta, lecz nie przeprosił za amerykańską politykę w tamtym czasie – otwarcie wspierającą krwawe rządy chilijskiego caudillo.
 • Obama pochwalił Chile jako „historię sukcesu” w regionie.
 • Nie zapomniał też przypomnieć udanej akcji uwolnienia górników uwięzionych w kopalni w minionym roku.
 • Jednakowoż, chilijski prezydent Sebastian Piñera oraz Sekretarz Generalny OPA, Jose Miguel Insulza skrytykowali brak umów o wolnym handlu z Kolumbią i Panamą.

3. Salwador.

 • W odróżnieniu od przebiegu wizyt w poprzednich dwóch krajach, gdzie sednem były kwestie ekonomiczne, w Salwadorze głównym tematem rozmów były narkohandel, bezpieczeństwo oraz imigracja do USA.
 • Obama ogłosił dodatkową pomoc dla krajów Ameryki Środkowej w wysokości 200 milionów USD na zwalczenie narkobiznesu i związanej z nim przemocy (uprzednio w tym roku Waszyngton ogłosił pomoc dla całego regionu Ameryki Środkowej, jako tzw. Central American Regional Security Intiative – CASI).
 • Zapowiedział również, że będzie próbował przeforsować w końcu reformę imigracyjną – w USA jest ok. 2 000 000 Salwadorczyków.

Na koniec jeszcze dodać warto, iż podczas całej swej podróżny po regionie, Obama promował „nową erę współpracy”. W oczywistym odniesieniu do obecnych wydarzeń w Afryce Północnej i Bliskim Wschodzie – stawiał Amerykę Łacińską jako przykład dla innych krajów/regionów, które stanęły przed problemem transformacji.

Czy jednak był to początek nowego wymiaru współpracy? W mojej ocenie nie. Niewiele konkretów pojawiło się w na stole rozmów, a kilku przypadkach prezydenci latynoamerykańscy nie omieszkali wyrazić swych odczuć. Oczywiście wizyty tego typu są potrzebne, lecz aby można je uznać za jakiegoś rodzaju przełom, za uśmiechami i słowami muszą iść czyny. Na to przyjdzie nam jeszcze poczekać. Wizyta ta zresztą od początku pomyślana była w dużej mierze jako bardziej wydarzenie medialne niż realny stół obrad, przy którym można negocjować realne problemy. Wydarzenia z Japonii i Libii skradły większość uwagi mediów (zwłaszcza amerykańskich) i nawet ten powierzchowny cel nie został zrealizowany.


0 comments on “Latynoamerykańska podróż ObamyAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *