Śmierć Allende – jednak samobójstwo

Salvador Allende zginął 11 września 1973 r. Był prezydentem Chile obalonym przez przewrót wojskowy, po którym nastały czasy reżimu Pinocheta. Przez jednych uznawany za idealistę, który podjął próby wyrwania się spod płaszcza USA, armii i bogatej mniejszości w Chile, a walczący o prawa robotników, rolników, biedoty etc. Przez innych piętnowany – niestety, gdyż niesłusznie – jako parszywy komunista, który chciał wpuścić ZSRR czy inne ChRL do Ameryki Południowej.

W każdym razie był prawowitym prezydentem Chile, wybranym w wolnych wyborach. Został obalony przez pucz wojskowy przy wsparciu USA. Zginął podczas ataku wojsk pałac prezydencki. Oficjalną wersją nowych władz było samobójstwo, zwolennicy prezydenta natomiast często mówili o zabójstwie. Najnowsze badania wskazują jednak, że Salvador Allende zastrzelił się z własnej broni.

Legenda Allende raczej na tym nie ucierpi (popełnił samobójstwo być może w ramach protestu, a na pewno był w sytuacji bez wyjścia, poniżony i pokonany przez silniejszych przeciwników pozbawionych jakichkolwiek skrupułów). Zwolennicy reżimu Pinocheta na tym nic nie zyskają. Poznaliśmy natomiast prawdę – niezabrudzoną politycznymi naleciałościami. Nie zawsze jest to nam dane.

0 comments on “Śmierć Allende – jednak samobójstwoAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *