Mala Vida

Zapraszam na kolejną porcję świetnych zdjęć z Peru od Sylwka i Francesci – tym razem z niewielkiej osady w prowincji Piura (przypominam, że wszystkie zdjęcia do zobaczenia w Galerii).

Osada, czy też wioska posiada dosyć wymowną nazwę Mala Vida – czyli „Złe życie”. Z tego, co mówią mieszkańcy wioski, życie naprawdę do lekkich tam nie należy. Największym problemem jest dla nich woda – a dokładnie jej brak. Nic w tym dziwnego – Mala Vida leży w samym sercu pustyni Sechura na północnym wybrzeżu Peru. Innym problemem, o jakim mówią mieszkańcy są „sankudos” czyli komary wielkości wróbla :), które atakują spokojną, Bogu ducha winną wioskę każdego wieczora i roznoszą śmiertelną chorobę „dengę”.

Tak poza tym, codzienne życie toczy sie powoli, leniwie, bez pośpiechu – jak na każdym peruwiańskim zadupiu, to znaczy – wiosce. Ludzie zajmują się rolnictwem – tak, choć wioskę otacza pustynia, to jednak coś tam rośnie: głównie tykwy i drzewo Algarrobo, z którego owoców tubylcy przyrządzają pyszny syrop – algarrobina, dający – jak mówią – dużo energii. Poza algarrobina, wyrabia się tam także miód, a wśród zwierząt domowych dominują – jak to na trudnych terenach – kozy.

Czas na zdjęcia:

1 – dwie zardzewiale beczki, wiadra i lejek….co to może być? Stacja benzynowa w Mala Vida! Ale nie tylko tam, takich „cpn-ów” na trasie przez pustynię można spotkać wiele.

2 – straganik z miodem i algarrobina. Ta ciemna butelka po środku to właśnie ten magiczny syrop, który – niczym magiczny napój druida Panoramiksa – daje energię.

3 – „restauracja”

4 – miejscowy kościółek, a przed nim „el portal”, znak że niedawno odbywało się tutaj jakieś święto religijne

5 – suszarnia

6 – suszenie tykw na słońcu

7 – pani właśnie wróciła ze studni i wypakowuje z osła bidony z wodą

8 – kozy, cóż więcej można powiedzieć? może tylko tyle, że kozie mięso jest podstawą kuchni w północnym Peru

9, 10, 11 – zagroda i okolice domu skleconego z patyków wzmocnionych większymi… patykami, rodzina chowa się przed palącym słońcem w cieniu drzewa

12- studnia, źródło życia i miejsce spotkań towarzyskich na pustyni

13- drzewo Algarrobo

14- symbol postępu – ludzie zaprzęgli wiatr do pompowania wody

0 comments on “Mala VidaAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *