Kirchner wygrała reelekcję

Cristina Kirchner odniosła zwycięstwo w niedzielnych wyborach prezydenckich i – tym samym – będzie sprawować urząd prezydenta Argentyny po raz drugi. Zdobyła 54% procent głosów wyprzedzając kolejnego kandydata o 37 punktów procentowych:

Co istotne, jej partia zdobyła także większość w senacie (a wraz ze sprzymierzonymi ugrupowaniami będzie posiadać również większość w sejmie), wygrała w niemal we wszystkich prowincjach i dziewięciu wyścigach gubernatorskich. Czemu Argentyńczycy tak zdecydowanie wsparli ruch pani prezydent? Powodów jest wiele: stosunkowo dobry stan gospodarki kraju (wynikający po części z globalnej koniunktury, ale kto by tam patrzył na detale…), podzielona opozycja, silne i dobrze rozwinięte struktury partyjne czy samej postaci Cristiny Kirchner – lubianej przez dużą część społeczeństwa.

Co oznacza ta wygrana? Jednym słowem to, że wkrótce kirchnerismo będzie na dobre rządziło Argentyną. Przedstawiciele tego ruchu będą mieli czas i możliwości, aby udowodnić, iż to ich wizja Argentyny jest tą słuszną.

Więcej o wyborach w Argentynie pisze Boz – polecam.

0 comments on “Kirchner wygrała reelekcjęAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *