Argentyńscy kaci skazani

A więc jednak – coś naprawdę dzieje się w kwestii ukarania winnych zbrodni z okresu dyktatur i junt wojskowych w AŁ. Jakiś czas temu skazano głównego lider junty argentyńskiej, Jorge Videlę. Teraz natomiast na dożywocie skazano kilkunastu głównych reżyserów dramatu, jaki rozgrywał się w okrytym złą sławą wojskowym ośrodku ESMA.

Escuela Superior de Mecánica de la Armada (ESMA) jest jednym z najbardziej żywych i bolesnych symboli terroru w Argentynie. Ośrodek ten był miejscem osadzenia setek niewinnie zatrzymanych osób, które były torturowane i często mordowane. To stamtąd m.in. przeprowadzano słynne „loty śmierci”, w czasie których osoby porwane – lub ich ciała – z helikopterów zrzucano do morza. Tam tych niewygodnych dowodów pozbywało się za zbrodniarzy samo morze lub żerujące w nim rekiny.

Na szczęście rodziny ofiar w końcu doczekały się ukarania winnych zbrodni na nich bliskich.

Na to, że coś się ruszyło w sprawie zbrodni tego okresu w całym regionie wskazuje również fakt, iż kiedy wydawało się, że w Urugwaju zbrodniarze nie staną przed sądem z powodu przedawnienia czynu – parlament zmienił kwalifikację tych zbrodni na zbrodnie przeciw ludzkości, które nie ulegają przedawnieniu.

1 comment on “Argentyńscy kaci skazaniAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *