Ameryka Łacińska – aktualności

Minął już miesiąc od ostatniego wpisu więc czas najwyższy coś dodać. Z powodu masy innych zajęć i obowiązków pozwolę sobie pojechać serią newsów z regionu. Mam nadzieję, że mi wybaczycie…

  • Wenezuela. Podczas gdy Hugo Chavez będzie znów operowany opozycjoniści (i solidaryzują się z nim inni przywódcy krajów ALBA), opozycjoniści coraz głośniej i odważniej z nim konkurują.
  • Brazylia. Dilma Rousseff podejmuje kolejne wysiłki zmierzające ku budowie statusu regionalnego mocarstwa. Tym razem kierunek -> Karaiby.
  • Salwador. Kraj ten – podobnie jak inne kraje Ameryki Centralnej – jest pogrążony w walce z przemocą i narkobiznesem. Jakby tego było mało, być może władze będą musiała zmagać się z nową partyzantką. Odpowiedzią rządu jest remilitaryzacja – pomimo rządu lewicowego, wywodzącego się z kręgów, które lata temu walczyły z wojskową dyktaturą właśnie. Czy słuszny to ruch? W Meksyku się na sprawdza…
  • Kolumbia. Wojna mnie lub bardziej intensywna trwa również w Kolumbii. Prezydent Santos po ostatnich sukcesach w walce z FARC jest zdeterminowany zakończyć konflikt definitywnie – na drodze wojskowej, a nie negocjacji. Odrzucił ostatnio propozycje ELN dotyczącą zawieszenia broni.

0 comments on “Ameryka Łacińska – aktualnościAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *