Stany Zjednoczone a Kuba – historia relacji (16)

Nie, nie będę pisał o wizycie Papieża na Kubie – piszą o tym wszyscy. Niemniej, będzie również o Kubie. Zapraszam na kolejny rozdział o relacjach amerykańsko-kubańskich, kończącą zarazem trzecią część cyklu (całość w zakładce Kuba-USA):

Rozdział 16.

Podsumowanie relacji kubańsko-amerykańskich do 1933 r.

Podsumowując omawiany okres należy zwrócić uwagę na kilka faktów. Od 1902 r. postępował napływ amerykańskiego kapitału na Kubę, który, inwestowany prawie wyłącznie w przemysł cukrowniczy, doprowadził do rozwoju na wyspie gospodarki monokulturowej o charakterze latyfundialnym. W wyniku tego nie wykształcił się przemysł bardziej wyspecjalizowany i wszystko, począwszy od przetworzonych towarów spożywczych po samochody sprowadzano ze Stanów Zjednoczonych. To w rękach firm amerykańskich także znajdowały się inne najważniejsze sektory gospodarki kubańskiej takie, jak surowce naturalne, czy dostawy energii. Władze w Waszyngtonie poprzez tzw. „politykę dolarową” zapewniły rozkwit swoich interesów na Kubie. Interweniując tylko w przypadku ich zagrożenia milcząco wspierały przyjazne im rządy skorumpowanych prezydentów. Polityka amerykańska w stosunku tak do Kuby, jak i innych krajów latynoamerykańskich, uległa zmianie dopiero wraz z przejęciem władzy w Białym Domu przez Franklina Delano Roosevelta w 1933 r. Zbiegło się to z okresem, kiedy napięcia społeczne na wyspie przestały być równoważone przez boom cukrowy, czego skutkiem był wybuch rewolucji. Wszystko to sprawiło, że stosunki amerykańsko-kubańskie weszły wówczas w nową fazę.

—-

Już wkrótce kolejne rozdziały tworzące trzecią część cyklu o relacjach kubańsko-amerykańskich: „Stosunki amerykańsko-kubańskie w dobie prezydentury Franklina Delano Roosevelta (1933-1945)”.

0 comments on “Stany Zjednoczone a Kuba – historia relacji (16)Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *